-9 C
Скопје

Категорија: Вести

Вести Македонија

Средба Димитров-Рикер во Вашингтон: Ве очекуваме во НАТО, реформите се императив

МИА Агенција
Шефот на дипломатијата Никола Димитров, на првиот ден од посетата на Вашингтон, оствари средби со помошник државниот секретар Филип Рикер, како и со конгресменот Брендан...
Вести Економија

Кое е новото оружје на гангстерите кои перат пари?

Слободен печат
Перењето пари изнесува до 5% од светскиот БДП, или 2.000 милијарди долари секоја година, според Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал. Затоа банките...
Вести Скопје

Утре без струја делови од општините Илинден, Студеничани, Карпош и Кисела Вода

МИА Агенција
Заради планирани технички зафати во дистрибутивната електромрежа во Град Скопје, утре без струја ќе бидат делови од општините Илинден, Студеничани, Карпош и Кисела Вода. Како...
Вести Култура

Интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски” започнува од утре во Кино Култура

Слободен печат
Со проектот „Кaко се прави човек“ на режисерката Хана Миленковска, утре (4 април) во Кино Култура од 20 часот, ќе почне 12-то издание на Интернационалниот...
Вести Македонија

Политички реакции за доаѓањето на Ципрас во Скопје

МИА Агенција
Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета...
Вести Култура

Скулптури од отпад од оружје од Првата светска војна

Слободен печат
Во Културно-информативниот центар вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „100 години потоа“ – скулптури и слики од Златко Бојковски. Ќе бидат претставени 25...
Вести Македонија

Младите од ВМРО-ДПМНЕ во спот против Пендаровски влечат и малтертираат животни

Слободен печат
Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ на својата официјална Фејсбук страница објави видео, преку кое сакаат да поентираат против кандидатот Стево Пендаровски. Во видеото тие...
Вести Економија

Нов циклус на грантови за земјоделците во Струмичко и Радовишко

Слободен печат
Нови 250.000 евра во грантови ќе им бидат доделени на 50 земјоделци од Струмичкиот и Радовишкиот Регион како поддршка во воведувањето на модерни агро-еколошки мерки...
Вести Култура

Со изложба ќе се одбележат 74 години постоење на МНТ

Слободен печат
Македонскиот народен театар денеска со изложба ќе одбележи 74 години постоење. Изложбата е насловена „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ и...
Вести Македонија

Хан: Европската комисија во мај ќе даде препорака за преговори на Северна Македонија и Албанија

МИА Агенција
Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан вчера се обрати пред европските пратеници во комисијата за надворешни работи, при што посочи дека Европската Комисија најверојатно ќе...