Категорија: Вести

Вести Скопје

Осум автобуски линии ќе возат по изменета траса

Слободен печат
Од денеска (20.03.2019 година) поради асфалтирање на коловозот на дел од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел автобуските линии 8, 47, 57, 57А, 59, 61,...
Вести

„Маѓар Телеком“: За „пријателите од Тетово“ и за „страната А“ исплатени вкупно 7,5 милиони евра

Горан Наумовски
Денеска со ново судско рочиште продолжи судењето за случајот „Маѓар Телеком“, на кое како сведок се појави поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ,...
Економија

УЈП објави брошура за полесно коригирање на годишните даночни пријави

Слободен печат
Со наближувањето на први април и стартот на доставата до граѓаните на пополнетите годишни даночни пријави за остварените приходи во текот на 2018 година, Управата...
Вести

Бошњаковски: Постојат сериозни разлики меѓу Владата и опозицијата околу законот за СЈО

МИА Агенција
ВМРО-ДПМНЕ до утре треба да ги достави предлозите во врска со законот за Специјалното јавно обвинителство, а задутре, во петок, е закажана нова средба на...
Македонија

Платформата на Матка го запали црвеното светло во Антикорупциска

Слободен печат
На денешната седница, Државната комисија за спречување на корупција, отвори предмети за платформите на Матка за која сите институции се прогласија за ненадлежни, како и...
Економија

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

МИА Агенција
Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за финансии...
Вести

Од Антикорупциска одлучиле за две вработувања, не виделе проблем

Слободен печат
На денешната седница на Антикорупциска, претседателката на комисијата Билјана Ивановска вели дека одлучиле за два случаи за тоа дали постои судир на интереси при вработување...
Економија

МАПАС: Издадена е дозвола за трето пензинско друштво

Слободен печат
Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја известува пошироката јавност дека на ден 20.03.2019 година издаде дозвола број 03 за основање...
Економија

Паладиумот достигна нов рекорд од 1.600 долари за унца

Слободен печат
За прв пат во историјата, паладиумот достигна цена од 1.600 долари за унца, со речиси слаб нагорен тренд, додека глобалната понуда е затегната, објави „Bloomberg“....
Вести

Две државни институции со две различни мислења за контровезниот „Сончев град“

Судијата Осман Шабани од скопска единица уште на самиот старт на рочиштето за „Топлик” поради неоснованиот приговор и реакција на адвокатот Часлав Станојевиќ, бранител на...