Категорија: Вести

Вести Економија

Лукаревска: Тенденција на Управата за јавни приходи е да се градат партнерски односи со даночните обврзници

МИА Агенција
Нашата тенденција како Управа за јавни приходи е да градиме партнерски односи со даночните обврзници. Тука сме за да слушнеме дел од проблемите со кои...
Вести Македонија

Меѓаши: Ниедно дете не смее да биде исклучено од училиште

Слободен печат
Ниедно дете не смее да биде исклучено од образовниот процес, без оглед на здравствената состојба или вакциналниот статус, реагира Првата детска амбасада во светот Меѓаши...
Вести Регион

Еди Рама: Самитот во Берлин немаше врска со преговорите, медиумите во Тирана и Приштина објавуваат глупости

Слободен печат
Албанскиот премиер, Еди Рама, во неговите коментари во врска со самитот во Берлин ги критикуваше медиумите во Тирана и Приштина, наведувајќи дека тие објавувале глупости...
Вести Скопје

Чистење на диви депонии во скопските населби

Слободен печат
Екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје денеска спроведоа акција за расчистување диви депонии лоцирани во населбата Горно Лисиче, на граничниот реон меѓу општините Аеродром и Кисела...
Вести Свет Слободна ТВ

ВЕНЕЦУЕЛА ВО ХАОС: САД го поддржа воениот пуч, Русија го обвинува Вашингтон за ширење лаги (ВИДЕО)

Слободен печат
...
Вести Економија

Заев и Анѓушев: Ги охрабруваме стопанствениците да ги користат мерките за поддршка на компаниите

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржаа работна средба со претставници на...
Вести Македонија

НЕЛОГИЧНОСТИ: Кога посвојувате дете треба да се поврзете со него, а платено отсуство нема за сите

Ако посвојувате бебе или дете кое е постаро од седум месеци тогаш Фондот за здравствено осигурување не го покрива отсуството од работа во периодот на...
Вести Македонија

ИВАНОВ ВЕЌЕ СЕ СПАКУВА – Каде ќе оди по 12 мај?

Вториот мандат на претседателот Ѓорге Иванов, му истекува за 10 дена. В недела, на 5 мај ќе се одржи вториот круг од претседателските избори на...
Вести Скопје

Папата пристигнува на 7 мај во Скопје – КАДЕ И КАКО ќе можат да се движат граѓаните ?

Слободен печат
Од Владата апелираат граѓаните навреме да го планираат времето за движење во центарот на Скопје во тек на посетата на папата Франциск во вторник следната...
Вести Македонија

Во понеделник почнува Рамазан, месецот на постот

Слободен печат
Светиот месец Рамазан за верниците од муслиманската вероисповед започнува во понеделник каде што според заповедите на светата книга на исламот, Куранот, верниците се обврзани да...