Категорија: Вести

Вести Свет

Мозамбик: Бројот на жртвите од циклонот се искачи на 446

МИА Агенција
Бројот на жртвите од катастрофалниот циклон кој го погоди Мозамбик се зголеми од 417 на 446, соопшти денеска министерот за екологија на таа земја Целсо...
Вести Свет

Илјадници луѓе се собраа во чест на жртвите од Крајстчрч

МИА Агенција
Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот....
Вести Свет

Етиопиан ерлајнс: Дополнителната обука за Боинг 737 Макс можеби беше недоволна

МИА Агенција
Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата за дополнителна обука...
Македонија

Договорени конкретни активности за економска и трговска соработка со Египет

МИА Агенција
Унапредување на трговската размена и иницијативата за намалување на увозните тарифи се темите за кои денеска во Каиро разговараа министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...
Македонија

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down”

МИА Агенција
Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for...
Вести Свет

Трамп: САД остануваат внимателни во однос на „Исламска држава”

МИА Агенција
Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога е во прашање терористичката група „Исламска држава” и ги предупреди евентуалните регрути...
Вести Свет

Први парламентарни избори на Тајланд по превратот во 2014 година

МИА Агенција
На Тајланд денеска се одржуваат првите општи избори по државниот удар во 2014 година се. Околу 50 милиони гласачи ќе изберат 500 членови на Претставничкиот дом....
Вести Економија

Народна банка ќе ја одбележи Глобалната недела на парите

МИА Агенција
Народна банка по повод Глобалната недела на парите, која почнува од утре, ќе реализира активности за јакнење на свеста за потребата од поголема финансиска писменост...
Македонија

Започна гласањето за идејно решение за уредување на парк во Македонска Каменица

МИА Агенција
Јавното претпријатие „Камена Река” од Македонска Каменица ги објави пристигнатите предлог проекти по објавениот Конкурс за идејно решение за уредување на парк во Македонска Каменица....
Македонија

„Заедно напред” – слоган на Пендаровски за шестите претседателски избори

МИА Агенција
Под слоганот „Заедно напред”, кандидатот на владината коалиција, Стево Пендаровски ќе ја започне кампањата за шестите претседателски избори во нашата земја. Слоганот на кампањата за...