Категорија: Вести

Вести Скопје

Мобилните тимови на Црвениот Крст секојдневно помагаат на ранливи групи граѓани

Слободен печат
Црвениот крст на Република Северна Македонија го прошири обемот на своите активности во борбата против коронавирусот. -Услуги даваат 37 мобилни тима, кои cе задолжени за...
Вести Македонија

Чулев: Ако чесното, а не криминално работење за Шилегов е „лудо“, тогаш може да ме нарекува така

Слободен печат
Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашната прес-конференција за новинарите одговарајќи на новинарско прашање за вчерашниот инцидент на Вардариште, каде беа претепани двајца инспектори на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Зијадин Села: Оптимален термин за избори е крајот на јули или почетокот на август

Слободен печат
„Прес конференција“ е насловот на неделното мега интервју со познати личности од сите области на јавниот живот. Од политиката, науката, културата, спортот, естрадата. Авторот на...
Вести Свет

Пушачите имаат речиси двојно поголем ризик од развој на потешка форма на коронавирусот

Слободен печат
Пушачите и поранешните пушачи, вклучувајќи ги и корисниците на електронски цигари, имаат речиси двојно поголем ризик од развој на потешка форма на Ковид-19 од непушачите,...
Вести Македонија

Лончар Велкова: Незадоволните купувачи треба да направат приговор, да побараат да им се вратат парите или да им бидат заменети производите

Слободен печат
Се менува квалитетот на живеење, се ограничува движењето. Он-лајн нарачките се зголемуваат и тоа е нормално во овој период, изјави Маријана Лончар Велкова, претседателка на...
Вести Македонија Слајдер

Нема карантин за функционерите што ќе се вратат од странство

Слободен печат
Владата на вчерашната седница реши да се дозволи функционерите да патуваат во странство, но по нивното враќање, да не бидат спроведени во задолжителен карантин. –...
Вести Свет Слајдер

Германија од јуни ги отвора границите

Слободен печат
Германија има намера да ги отвори границите кон соседите во јуни, произлегува од телефонскиот разговор помеѓу германската канцеларка Ангела Меркел и нејзиниот австриски колега Себастијан...
Вести Култура

Мајските оперски вечери цела недела онлајн

Слободен печат
Ги одбележуваме Мајските оперски вечери годинава на поинаков начин, согласно со приликите, со надеж дека што поскоро ќе се вратиме на нашата сцена и зад...
Вести Свет Слајдер

Фаучи: Развиваме најмалку осум вакцини против коронавирусот, но треба да се внимава на можните негативни последици

Слободен печат
Директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести Ентони Фаучи (79) изјави денеска дека американски компании работат на најмалку осум вакцини и дека, доколку...
Вести Македонија

Маика – Софтвер за претворање во говор на пишаниот македонски јазик

Слободен печат
„Да оставиме наследство кое следните генерации ќе го надополнуваат и надградуваат, да го збогатиме македонскиот јазик, но и да им помогнеме на лицата со попреченост,...