Категорија: Вести

Вести Свет

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повика да запре „сега и веднаш” „хуманитарниот кошмар” во сириската провинција Идлиб, но не онајави никаква иницијатива за прекин...
Вести Регион

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Слободен печат
Високиот комесар за бегалци при ООН, Филипо Гранди, денеска ја повика Грција, со поддршка од Европа, да реагира на „неодржливата ситуација” во која се наоѓаат...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.
Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција, овој пат пред Министерството за животна средина...
Вести Свет

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен печат
Турција во последните неколку недели префрли многу воена опрема и муниција во зоната на деескалација на Идлиб во Сирија, се вели во соопштението на рускиот...
Вести Македонија

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен печат
Бев записничар кај двајца претседатели и немаше Влада што не се согласи со каква било додавка за името, но историјата ќе каже чија е одговорноста,...
Вести Македонија Слајдер

Димитров објави демант за наводна негова оставка, за што поднел и барање до ЈО

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот профил на Фејсбук објави дека за лажната вест за наводна оставка ден по Референдумот, не само што...
Вести Економија

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

Слободен печат
Самитот на лидерите на Европската унија за предлогот за седумгодишниот буџет на Унијата заврши без резултат, откако 27-те земји членки не успеаја да постигнат заеднички...
Вести Свет

Затвореник до смрт претепа двајца педофили во затвор во САД

Слободен печат
Еден затвореник во Калифорнија преку писмо признал дека до смрт претепал двајца педофили во затвор, пренесува „Дејли меил“. Тоа се случило, како што пишува во...
Вести Свет Слајдер

Бременост и коронавирус: Еве што прави вирусот во вашето тело

Слободен печат
Многу работи сè уште не се познати за коронавирусот, но со сигурно се знае колку погубен може да биде за човечкото тело. Слично е и...
Вести Македонија

Пендаровски: Не би било добро 12 април да се одложува како датум на избори

Слободен печат
Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата...