Вести - Page 2663 of 2810 - Слободен печат

Категорија: Вести

Вести Македонија

Задолжителната вакцинација е уставна

Уставниот суд во 2014 и 2016 година разгледувал пет иницијативи кои во суштина се исти и се однесуваат на тоа дека задолжителната вакцинација е во...
Вести Економија

Бектеши: Заеднички царински приоритет во пограничната соработка со соседите

МИА Агенција
Рано е на граничниот премин Јажинце, Тетовско да се гради царински терминал, вели министерот за економија Крешник Бектеши на новинарско прашање за унапредување на преминот...
Вести Македонија

Бошњаковски: Нема никаков документ со кој Турција не условува за НАТО

Слободен печат
Нема никаков документ од страна на Република Турција за условување на ратификацијата на Протоколот за членството на Северна Македонија во НАТО, информираат од македонската Влада....
Вести Економија

Минималците најмногу земаат плата во плико

Слободен печат
„FinanceThink” направи анализи во која се прикажува дека 17,8 проценти од работниците во државата, кои имаат формален договор за вработување, добиле плата во плико, односно...
Вести Економија

Заев и Анѓушев: Преспанскиот договор отвора нови развојни можности

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев по обиколката на системот за водоснабдување на Гевгелија заедно...
Вести Скопје

Исчистени диви депонии во скопската општина

Слободен печат
Во текот на вчерашната вечер и денешниот ден, од екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје беа исчистени приближно триесет кубни метри отпад од две...
Вести Култура

Утре концертна промоција на „Тие се насекаде“ во МКЦ

Алек Стојковски
По речиси една година од издавање на албумот „Тие се насекаде“, македонскиот хардкор бенд „SMUT“ ќе одржи концертна промоција утре, на 19.04.2019 во Младинскиот културен...
Вести Економија

Алкалоид ја проширува програмата за практиканство и со средните училишта

Слободен печат
По успешната имплементација на програмите за практиканство со четири факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, „Алкалоид АД Скопје“ одлучи соработката од овој вид да...
Вести Македонија

Закажана собраниска седница среде избори

Слободен печат
Претседателот на Собрани Талат Џафери за во среда закажа собраниска седница на која се ставени за повторно гласање последните закони што претседателот на државата Ѓорге...
Вести Македонија

Река незадоволен од тишината на Албанија и Косово за неговата кандидатура

Слободен печат
Независниот кандидат за претседател на Северна Македонија, Блерим Река, во едно интервју за „Косова Прес“ изјави дека е зачуден од тишината на Албанија и Косово...