Категорија: Вести

Вести Свет Слајдер

На 16.000 заразени, 44 починале: Како Германците успеваат да се изборат со коронавирусот

Слободен печат
Германија најдобро се бори против коронавирусот – до денеска се забележани 16.000 случаи на заразата, а само 44 смртни случаи, пренесува „Дејли мејл“. Оваа земја...
Вести Свет

Борис Џонсон нареди затворање на пабови, ресторани, театри, кина и спортски сали

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон нареди затворање на пабови, ресторани, театри, кина и спортски сали за да се забави ширењето на Ковид-19 во државата. Џонсон рече...
Вести Свет

Болница во Лондон нема болнички кревети за заразените со коронавирусот

Слободен печат
„Критичен инцидент” беше кратко прогласен денеска во лондонска болница, поради недоволен број кревети во одделот за интензивна нега, како резултат на зголемување на бројот на...
Вести Регион

Рама воведе режим на движење: Немаме ниту час, а не денови за губење во едукација на непослушните

Слободен печат
Откако армијата денеска излезе на терен внимателно да ја следи ситуацијата во врска со спроведувањето на мерките против ширењето на коронавирусот, албанскиот премиер Еди Рама...
Вести Економија

Се замрзнуваат цените на лимонот, портоколот, мандарината, грејфрутот и клементината

Слободен печат
На предлог на Министерството за економија на денешната владина седница донесена е одлука за замрзнување на цените на лимонот, портоколот, мандарината, грејфрутот и клементини. Одлуката,...
Вести Свет

САД ја затвора границата со Мексико за сите непотребни патувања

Слободен печат
Границата меѓу САД и Мексико ќе се затвори за сите несуштински патувања, како што беше случајот меѓу САД и Канада, како дел од борбата против...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Плажите на Флорида преполни, светот згрозен: Ако добијам корона, нека добијам (ВИДЕО)

Слободен печат
Иако американскиот претседател Доналд Трамп пред три дена воведе поостри мерки за да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, тоа изгледа не е доволно. Така,...
Вести Македонија

Чулев: Важноста на личните документи продолжува додека трае вонредната состојба

Слободен печат
Важноста на патните исправи, возачките дозволи и личните карти продолжува до завршување на вонредната состојба, соопшти вечерва министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју...
Вести Регион

Демократскиот сојуз на Косово ја достави до Собранието иницијативата за гласање недоверба на Владата

Слободен печат
Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), кој е дел од владејачката коалиција во земјата, попладнево ја достави до Собранието иницијативата за гласање недоверба за кабинетот на...
Вести Свет

Мајк Помпео: Се бориме со дезинформациите што ги шират Кина, Иран и Русија

Слободен печат
Белата куќа денеска го одржа редовниот прес брифинг со координаторите на кризниот штаб задолжен за справување со ширењето на коронавирусот во САД. Поради сложената ситуација,...