Категорија: Вести

Вести Свет Слајдер

Среде миса во џамија избоден со нож водач на молитва (ВИДЕО)

Слободен печат
Во главната џамија во Регентс парк во Лондон, денеска, малку по 15 часот по локално време, е изведен напад во кој маж со нож го...
Вести Свет

Комесарката Мијатовиќ: Асанж не треба да им биде испорачан на САД, негативно ќе влијае на слободата на печатот

Слободен печат
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, не треба да им биде испорачан на САД  бидејќи тоа ќе има негативен ефект врз слободата на печатот, изјави денеска...
Вести Македонија Слајдер

Правдата ќе мора да ги стигне и најмоќните

Слободен печат
Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ читајте: „Правдата ќе мора да ги стигне и најмоќните – Обвинителите и судовите се на...
Вести Македонија Слајдер

Големите коалиции во преговори со помалите партнери

Весна Тодоровска
Од партијата на Мицковски велат дека точната бројка на Коалицијата ќе ја соопштат следната недела. Од СДСМ велат дека веќе предводат коалиција од околу 30-тина...
Вести Регион

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

МИА Агенција
Грција е секогаш подготвена за чесно разбирање во рамките на меѓународното право, но исто така е секогаш неподготвена за нечесен и навредлив компромис, вели шефот...
Вести Македонија Слајдер

Жбогар: Вашата земја треба да ги имплементира стандардите на ЕУ

Слободен печат
Европската комисија неодамна уште еднаш ја повтори нејзината препорака и нејзиното убедување дека е време да се отворат преговори со вашата земја, односно со Република...
Вести Свет

Макрон: Франција инсистира на поголема поддршка од ЕУ за земјоделството

МИА Агенција
Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во преговорите за новиот буџет ќе инсистира на подобрување на условите за развој на заедничката политика во областа на...
Вести Македонија

Договорот за коалицирање помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива ќе биде потпишан утре

Слободен печат
Партијата Алијансата за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши, утре ќе го потпишат договорот за коалиционирање. Според соопштението, договорот ќе биде потпишан...
Вести Регион

Гренел ќе продолжи да биде специјален пратеник за дијалогот помеѓу Србија и Косово

Слободен печат
Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД....
Вести Македонија Слајдер

Агенција за храна и ветеринарство: Во земјава нема кинески пратки со храна

Слободен печат
Алармот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) е вклучен по појавата на коронавирусот, но директорот Зоран Атанасов вели дека простор за паника нема со...