Категорија: Вести

Вести Свет

Во Франција секој ден има по 120 напади со нож или друго ладно оружје

Слободен печат
Дали Франција ќе стане земја каде ножевите се вадат и при најмала расправија? Прашањето е далеку од тривијално, бидејќи вестите во црната хроника се побројни...
Вести Македонија Слајдер

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат
На донаторската конференција, која во Брисел се одржува под мотото „Заедно за Албанија”, средства за обнова на земјата донираа и земјите од регионот, кои веднаш...
Вести Регион

Тачи: Косово ќе произведува мир, ќе биде фактор на стабилноста во регионот

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод 12-годишнината од прогласувањето на независноста на државата, порача дека, една година откако Безбедносните сили на Косово (ФСК) со законските...
Вести Свет

Хрватска и Австрија ќе донираат по еден милион, Грција 2,5 милони евра

Слободен печат
Хрватска ќе донира еден милион евра на меѓународна донаторска конференција за да и помогне на Албанија да ја обнови својата здравствена и образовна инфраструктура по...
Вести Свет

Десет клиники во Москва добиле анонимни дојави за бомби

Слободен печат
Службите за итни случаи проверуваат околу 10 московски клиники кои денеска добиле анонимни пријави со закана со бомби, јави агенцијата ТАСС. Во претходните извештаи се...
Вести Економија

Пристапот до финансирање од буџетот на ЕУ ќе биде условен

Слободен печат
Лидерите на 27 земји-членки на Европската унија ќе го условат пристапот на финансирање од буџетот за периодот 2021 до 2027 година со почитување на владеење...
Вести Македонија Слајдер

Фон дер Лајен-Спасовски: Исполнети високите очекувања што ги постави Европската комисија

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија”, што ја организира Европската Комисија, оствари средба со претседателката на...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Солидарноста беше и останува ѕвезда водилка

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска се обрати на донаторската конференција „Заедно за Албанија” во Брисел, што ја организираше Европската Комисија...
Вести Регион

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Слободен печат
Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ГАЛЕРИЈА) Стотици луѓе на маршот „Чекориме за правда“, повикаа за правни разрешници и крај на криминалот

Слободен печат
Маршот „Чекориме за правда“ помина во мирна атмосфера, со стотици луѓе кои излегоа на улиците, со цел нашата држава да стави крај на судските процеси...