Категорија: Вести

Вести Свет

Турските безбедносни сили започнаа антитерористичка операција против ПКК

Слободен печат
Турција ја почна антитерористичката операција „Каран-5″ со вклучување на речиси три илјади припадници на силите за безбедност, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Операцијата ја...
Вести Регион

Вучиќ: Ќе ги решиме несогласувањата со САД поради руското оружје

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа од Женева порача дека граѓаните на Србија не треба да бидат загрижени поради можните санкции од САД, за кои се...
Вести Свет

Бразил донесе пресуда со која можат да се ослободат 5.000 затвореници, меѓу кои и поранешниот претседател

Слободен печат
Врховниот суд во Бразил донесе пресуда со која може да дојде до ослободување на речиси 5.000 затвореници кои сè уште ги обжалуваат своите пресуди, меѓу...
Вести Свет

Германија ги засилува контролите на границите

Слободен печат
Германската полиција соопшти дкеа ги обновува проверки на граничните пунктови и дека лица на кои им е забрането повторно да влезат во земјата ќе бидат...
Вести Македонија

Два земјотреси почувствувани во Прилеп и Ресен

Слободен печат
Во текот на раните утрински часови денеска биле почувствувани два помали земјотреси во Ресен и Прилеп. Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресите биле со епицентар...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ПАРИТЕ, МОЌТА И СЛАВАТА НЕ ГО ПРОМЕНИЛЕ: Претседателот на Австрија повторно сликан како се вози со метро (ФОТО)

Слободен печат
Претседателот на Австрија Александар Ван Дер Белен повторно ја воодушеви јавноста и покажа дека положбата, моќта и славата не го промениле. Тој е фатен на...
Вести Македонија

Почнува 40. МАКИНОВА 2019 и 17. ЕКОНОВА 2019

Слободен печат
Пронајдоци, иновации, нови технологии и производи, технички унапредувања, индустриски дизајн, трговски марки и младинско-истражувачко и креативно творештво ќе бидат изложени денеска на традиционалната и најголема...
Вести Свет

Генералното собрание на ОН со осуда за американското ембарго врз Куба

Слободен печат
Генералното собрание на ОН го осуди американското економско ембарго на Куба веќе 28. година по ред, со што ги отфрли критиките на САД за злоупотреби...
Вести Економија

Земји-членки на ЕУ бараат данок за авиокомпаниите за заштита на околината

Слободен печат
Девет членки на Европската унија го повикаа новиот состав на Европската комисија да воведе данок за авиокомпаниите на ниво на целата Унија, со цел повеќе...
Вести Свет

ТРАГЕДИЈА НА ПРОТЕСТИТЕ ВО ХОНГКОНГ: Загина студент

Слободен печат
Студент од Универзитетот во Хонгконг, Чау Тс-Лок, кој падна од гаража откако полицијата фрли солзавец за време на судирите со антивладините демонстранти, почина рано утрово....