Категорија: Вести

Вести Свет

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат
СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување на бројот на новозаразени во...
Вести Избори 2020

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат
Нашиот народ денес е исправен, горд со кренато чело. Успеавме да докажеме дека политиките на пријателство и мостови на соработка беа поздравени од целиот демократски...
Вести Избори 2020 Слајдер

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат
Ги избегнавме лошите сценарија. Сведоци сме како беше во Италија, колони на коли од брза помош не можеа да ги остават пациентите во болница, затоа...
Вести Македонија Слајдер

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат
Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на листата во првата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ, на социјалната мрежа Фејсбук објави видео како танцува. Под видеото таа напиша:...
Вести Свет

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат
Најмалку 43 лица се убиени во борбите меѓу различни групи од населението во Јужен Судан, соопштија властите, пренесе ДПА. -Членови на групата Мурле денеска нападнаа...
Вести Свет Слајдер

ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИТАЛИЈА: Уапсени три лица за детска порнографија

Слободен печат
Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите направени за време на злоупотребата...
Вести Избори 2020

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Петровец од каде што истакна дека Македонија во моментов е окупирана од целосно неспособна и...
Вести Регион

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат
Претседателот на Владата на Косово, Авдулах Хоти ги повика пратеничките групи и пратениците во републичкото Собрание да овозможат одржување на пленарна седница, на која ќе...
Вести Избори 2020

Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Слободен печат
Лидерот на СДСМ Зоран Заев при денешната посета на Општата градска болница во Кавадарци заедно со министерот за здравство Венко Филипче најави дека секоја година...
Вести Свет Слајдер

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен печат
Американската држава Флорида потврди рекордни 11.458 нови случаи на инфекција со коронавирусот, соопштија локалните здравствени власти. Ова е вторпат за три дена бројот на новозарезени...