Вести - Page 1041 of 2759 - Слободен печат

Category : Вести

Вести Македонија

Жбогар: Одложување на пописот е логично поради предвремените избори

Слободен печат
Евроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека одложувањето на пописот поради одлуката за предвремени парламентарни избори е логично за да нема политичко влијание, но се надева дека...
Вести Македонија

Дожд и заладување од четврток

Слободен печат
Промена на временската состојба со значително опаѓање на дневната температура ќе има во четврток и во наредните денови, кога ќе преовладува претежно облачно и постудено...
Вести Македонија

Никола Тодоров бара ВМРО-ДПМНЕ да ја разреши Василевска

Слободен печат
Поранешниот функционер во ВМРО-ДПМНЕ и министер за образование и здравство, Никола Тодоров, во разговор за Дојче веле, испрати, како што вели, „отворен и искрен повик...
Вести Регион

За 17 илјади фунти од Тирана до Британија – Албанец падна во „мрежата“ на британски новинари

Слободен печат
Весникот „Mail on Sunday“, преку истражувачка сторија, успеа да контактира со еден Албанец од Хас, Албанија, кој живее во северен Лондон, при што Албанецот по...
Вести Култура

Промоција на романот „Абафи“ од унгарскиот писател Миклош Јошика

Слопбоден печат
Со овој чин издавачот и унгарската амбасада во Скопје го одбележуваат националниот празник на Унгарија. За делото, што го преведоа Велика Ширилова и Паскал Гилевски...
Вести Планета

Полицијата во Викторија со дозвола за „пукај да убиеш” заради спречување напади со возила

Слободен печат
Полицијата во австралиската сојузна држава Викторија доби овластување за „пукај да убиеш” со цел да се запрат нападите изведени со возила. Полицајците мора да преземат...
Вести Македонија

СМС пораки на Ахмети и Бајрами за „Монструм“: Јасно се гледа дека убијците се професионалци

Слободен печат
На денешното рочиште за случајот „Монструм“ продолжија да се читаат СМС пораките поврзани со петкратното убиство кај Смилковско езеро на 12 април 2012 година. Дел...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Верушевски ја тужи државата заради неосновано апсење и притвор

Слободен печат
Зоран Верушевски, екс разузнавачот и советник за безбедност на премиерот Зоран Заев ја тужи државата за двата неосновани притвора со кои беше во затвор 11 месеца...
Вести Планета

ЗАГАДУВАЊЕТО ВО ЊУ ДЕЛХИ НА РЕКОРДНО НИВО: Жителите се разбудиле во сив облак од токсични честички

Слободен печат
Загадувањето на воздухот во делови на индиската престолнина утрово се искачи на рекордно нивно, на еден ден по огнометот во Њу Делхи по повод одбележувањето...
Вести Македонија

Фајненшл Тајмс: Ветото на Макрон е поврзано со механизмите за политичка интеграција на ЕУ

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон направи „историска грешка” со ставањето вето на започнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и Албанија, но ова противење...