Категорија: Вести

Вести Македонија

Караџовски: Нема потреба да се прекине наставата во училиштата поради грипот

Слободен печат
Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на...
Вести Македонија

Намален бројот на патници во меѓуградскиот и меѓународниот автобуски превоз

Слободен печат
 Во четвртиот квартал лани со автобус се превезени 20.796.000 патници, што е за 3,5 проценти помалку во однос на истиот период од 2018 година. Според...
Вести Свет

Еднонеделното „намалување на насилството“ меѓу талибанците, САД и авганистанските сили ќе почне многу брзо

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД „се договорија со талибанците“ за „значителното намалување на насилството во Авганистан“, јави ДПА. – Договорот се очекува...
Вести Регион

Рама: Капацитетот за успешна комуникација на земјите од Западен Балкан е важен услов за ЕУ

МИА Агенција
Албанскиот премиер Еди Рама на денешниот Самит на групата раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации на Западен Балкан, истакна дека капацитетот за успешна комуникација...
Вести Свет

Зехофер: Опасноста од десничаркиот екстремизам во Германија е голема

МИА Агенција
Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска оцени дека злосторството во градот Ханау било јасно расистички мотивиран терористички напад. Зехофер укажа дека станува збор...
Вести Свет

БРЗА РЕАКЦИЈА: Граѓани на Хонгконг сами произведуваат маски за да се заштитат од коронавирусот

Слободен печат
Жители на Хонгконг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец во Хонгконг беше...
Вести Македонија

Османи: Партијата што ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците

Слободен печат
Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе направат...
Вести Македонија Слајдер

Две лица од Кина пристигнаа во Македонија: Немаат симптоми на коронавирусот и се ставени под надзор

Слободен печат
Доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од...
Вести Свет

Обвиненија против 290 лица во Кина поради различни прекршоци поврзани со коронавирусот

МИА Агенција
Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство на Кина. До...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ниту пушела, ниту пиела и била домаќинка цел живот: 105-годишната струмичанка била еден од најстарите жители на Македонија

МИА Агенција
До пред 40 денови во Струмица живеел еден од најстарите жители во државата, 105-годишната Султана Танчева. Приказната за баба си ни ја раскажа нејзиниот внук...