Категорија: Македонија

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНСПИРАТИВНА И ЕМОТИВНА: Дислексијата ме направи добра мајка, успешна жена и ценета јувелирка

Горан Наумовски
„Докторе, колку e тоа штетно за моето дете?“. И ден денес се сеќавам на прашањето кое пред 30 години мајка ми му го постави на...
Вести Македонија

Борел: Ескалацијата во Идлиб мора итно да престане, бидејќи може да дојде до меѓународен судир

Тензиите во сирискиот регион Идлиб може да ескалираат во голем меѓународен конфликт, изјави денеска Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп...
Вести Македонија

Повторно одбиено барањето за намалување на ДДВ за ветеринарните услуги

Министерството за финансии повторно го одби барањето на Ветеринарната комора (ВКМ) за намалување на данокот на додадена вредност за ветеринарните услуги од 18 на 5...
Вести Македонија

Зибeри: ДУИ на изборите ќе има сериозен конкурент во БЕСА и коалицијата Алтернатива – Алијанса на Албанците

Слободен печат
Мислам дека најкризен период за ДУИ беше 2016 година. Тогаш опозиционите партии не успеаја да го поразат ДУИ и тој останаа клучен фактор за парламентарното мнозинство,...
Вести Македонија

Во гевгелиските училишта намален бројот на отсутни грипозни ученици

Слободен печат
 Во сите училишта во општина Гевгелија, во текот на оваа недела се забележува намалување на бројот на ученици кои поради сезонскиот грип и болестите слични...
Вести Македонија

Зибери: БЕСА ќе го зголеми габаритот на гласови на коалицијата со СДСМ – се создава победничка атмосфера

Слободен печат
Јас верувам дека анализите на СДСМ и БЕСА го потврдуваат фактот дека коалицијата помеѓу овие два субјекта може да го зголеми габаритот на поддршка од...
Вести Македонија Слајдер

Зибери: Досега партиите се помагаа неформално, Заев покажа доблест за концептот едно општество за сите

Слободен печат
Мислам дека тоа е продолжување на идеата на СДСМ и пред сè на Зоран Заев, за создавање на амбиент или општество за сите и тој...
Вести Македонија

Нино и Мартин: Не постои нешто на светот кое може да ве спречи да лансирате ваша компанија

Слободен печат
Патот на CodeWell низ годините е полн со измени и успеси. Компанија која развива свои продукти. Нино Карас и Мартин Анчевски ја основаа CodeWell во...
Вести Македонија

Филипче: Владата денеска ќе одлучи дали ќе се одложат сите јавни собири поради коронавирусот

Слободен печат
Пациентката е во стабила состојба, нема знаци на компликација во нејзината состојба, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата. -Проценката на...
Вести Македонија Слајдер

Двајца бугарски работници се ставени во карантин во Битола

Слободен печат
Двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврди денеска на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче....