Категорија: Македонија

Вести Македонија

Жерновски: Посветено работиме за организација на фер и демократски избори

Слободен печат
Северна Македонија останува доследна на нејзините определби за заштита, почитување и унапредување на основните човекови права и слободи. Ние посветено работиме за организирање фер и...
Вести Македонија

Заштитата на слободите и правата главен фокус на средбата на Мурати со Баздикин

Слободен печат
Остварување на улогата на Уставниот Суд на Република Северна Македонија, заштитата на слободите и правата, предизвиците со кој се соочуваа овој суд и активностите кои...
Вести Македонија Слајдер

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат
Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на предвремените парламентарни избори на 12 април, предупреди денеска претседателот на Државната изборна...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Патникот од Дубаи нема коронавирус

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во министерството за здравство, изјави дека пациентот кој беше тестиран Инфективното одделение на Клинички центар нема коронавирус....
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче држи прес-конференција за пациентот со симптоми на коронавирус кој беше тестиран Инфективното одделение на Клинички центар.   Publiée par Sloboden...
Вести Македонија

Долгата суша причина за најголемото опаѓање на Преспанското Езеро

Слободен печат
Последната долга суша е одговорна за досега најголемото опаѓање на нивото на водата на Преспанското Езеро, кој е во постојан пад од 1951 годинаа. Тоа...
Вести Македонија

Филипче го најави карантинот, а штипската Клиничка болница сè уште нема писмено известување

Слободен печат
Клиничка болница-Штип сè уште нема добиено писмено известување од Министерството за здравство за карантинот за коронавирусот, што вчера во изјава за медиумите го најави министерот...
Вести Македонија

Албанија ќе отвори Генерален конзулат во Струга

Слободен печат
Советот на министри на Република Албанија, донесе одлука за отворање на Генерален конзулат во Струга. Веста ја објави министерот во должност за Европа и Надворешните...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Интервју со Фросина Ременски: Не сум жртва на СДСМ туку на политичко-разузнавачка операција (ВИДЕО)

Мојата кандидатура за пратеник на СДСМ за претстојните изборите веќе е доставена во партијата, вели Фросина Ременски, потпретседателката на Собранието во последниот парламентарен состав и...
Вести Македонија

ДПА: Министерството за култура е бастион за партиски проекти и вработувања

ДПА го обвини министерството за култура дека се што работи е од партиски интерес. Според нив партиски се и вработувањата и проектите. Според партијата на...