Бугарите ќе влезат во Уставот кога Македонија ќе влезе во ЕУ

Македонија ќе ги запише Бугарите како малцинство во својот Устав при влезот на земјата во ЕУ. Но, ние нема да бараме од Бугарија да ги вметне Македонците во нивниот устав, оти не е чин на пријателство такво мешање во внатрешните работи, најави вчера премиерот Зоран Заев. Според него, Македонија би се решила да ги вметне …

Бугарите ќе влезат во Уставот кога Македонија ќе влезе во ЕУ Read More »

Најмногу активни случаи во Скопје, вакцинирање против ковид-19 и во домашни услови

Состојбата со ковид-19 во државата засега останува стабилна. Вчера беа регистрирани 16 оздравени лица, а вакцинирањето се одвива непречено на сите пунктови во државата. Во тек е и пријавување за вакцинирање во домашни услови. Најмногу активни случаи има во Скопје – 108, а на територија на државата вкупно 300. Во статистиката на Министерството за здравство …

Најмногу активни случаи во Скопје, вакцинирање против ковид-19 и во домашни услови Read More »

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност

Во САД е регистриран нов неделен максимум на инциденти со огнено оружје – во периодот од 17 до 23 јули имало 915 случаи, 430 лица загинале и 1007 биле повредени, јави Ен-Би-Си и организацијата Gun Violence Archive. Статистичките податоци покажуваат драстично зголемување на тој вид инциденти во последниве години. Во 2020 година, 43 000 Американци …

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност Read More »

Денес се празнува Светиот апостол Акила

Еден од седумдесетте апостоли. Како Евреин живееше најнапред во Италија со жена му Прискила. Кога царот Клавдиј нареди да се протераат Евреите од Рим и од Италија, тогаш Акила се пресели во Коринт, каде што првпат го запозна апостолот Павле, кој остана во неговиот дом една и пол година и го крсти него и жена …

Денес се празнува Светиот апостол Акила Read More »

Драма на Шар Планина: Спасени се планинари од Чешка кои се изгубиле, меѓу нив и повредено лице

Спасувачка драма со среќен крај се случи денеска на Шар Планина во која се пронајдени и спасени изгубени планинари од Чешка. Во Регионалниот центар за управување со кризи во Тетово попладнево во 18.30 часот, пристигнал повик од чешки планинар на Шар Планина во реонот на месноста Лешница. Веднаш била организирана акција за спасување на повреден …

Драма на Шар Планина: Спасени се планинари од Чешка кои се изгубиле, меѓу нив и повредено лице Read More »

Чешка ќе донира 2,39 милиони вакцини против ковид-19 на 12 земји, меѓу кои и Северна Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Северна Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји во Африка и Азија, меѓу кои и Тајван. Донацијата се заснова на договорот на лидерите на земјите-членки на Европската унија да испорачаат 100 милиони дози вакцини на …

Чешка ќе донира 2,39 милиони вакцини против ковид-19 на 12 земји, меѓу кои и Северна Македонија Read More »

Комисијата за европски прашања не прифати ниту еден амандман за Предлог-законот за државјанство

Претседателот на Комисијата Арбер Адеми за МИА изјави дека амандманите биле разгледани и ниту еден не бил прифатен и усвоен од страна на членовите на комисијата, откако Членовите на собраниската Комисијата за европски прашања денеска, на вториот ден, го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството на Република Македонија, по скратена постапка, …

Комисијата за европски прашања не прифати ниту еден амандман за Предлог-законот за државјанство Read More »

Канческа Милевска: За промена на името гласав по лично убедување и немав притисоци од партиите

За промена на името гласав по лично убедување и немав притисок од ниту една партија, изјави поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска во емисијата „Жешко политичко столче“ на Канал 5. Соред неа немало ни никакви преговарања и привилегии за судскиот случај „Тендери“ што се води против нејзе. -Имам судски предмет кој се уште тече, одам …

Канческа Милевска: За промена на името гласав по лично убедување и немав притисоци од партиите Read More »

Радев: Сè уште има говор на омраза кон Бугарија во учебниците и во јавниот простор

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Северна Македонија со бугарска самосвест. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев на средбата со неговиот австриски колега Александар Ван дер Белен за време на денешната посета на австрискиот град Салцбург. Како што јави дописникот …

Радев: Сè уште има говор на омраза кон Бугарија во учебниците и во јавниот простор Read More »