12.8 C
Скопје

Категорија: Македонија

Македонија

СДСМ не отстапува за СЈО по двата неуспешни обиди за договор

Слободен печат
Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска објави дека владеачката партија нема да отстапи ништо во корист на ВМРО-ДПМНЕ за статусот на СЈО по двата пропадната...
Македонија

Форум на Независниот синдикат на полицијата за 15 годишното постоење на граничната полиција

МИА Агенција
Синдикатот во 15 годишното постоење на граничната полиција беше тема на форумот што викендов се одржува во Отешево во организација на Независниот синдикат на полицијата....
Македонија

Договорени конкретни активности за економска и трговска соработка со Египет

МИА Агенција
Унапредување на трговската размена и иницијативата за намалување на увозните тарифи се темите за кои денеска во Каиро разговараа министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...
Македонија

Над 600 граѓани и компании трчаа на хуманитарната трка „Run for Down”

МИА Агенција
Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for...
Македонија

Започна гласањето за идејно решение за уредување на парк во Македонска Каменица

МИА Агенција
Јавното претпријатие „Камена Река” од Македонска Каменица ги објави пристигнатите предлог проекти по објавениот Конкурс за идејно решение за уредување на парк во Македонска Каменица....
Македонија

„Заедно напред” – слоган на Пендаровски за шестите претседателски избори

МИА Агенција
Под слоганот „Заедно напред”, кандидатот на владината коалиција, Стево Пендаровски ќе ја започне кампањата за шестите претседателски избори во нашата земја. Слоганот на кампањата за...
Македонија

Во каменичко и беровско се гасеа пожари

МИА Агенција
Во Македонска Каменица успешно заврши акцијата за гаснење пожар кај местото викано „Барата”. Во акцијата како што информираше Малин Трајчевски, командир на ТППЕ од М.Каменица...
Македонија

Адеми: Со Мајка Тереза се гордеат сите граѓани на Република Северна Македонија

МИА Агенција
Со Мајка Тереза се гордат сите граѓани на Република Северна Македонија, без разлика на етничката или верската припадност. Со неа се гордее целиот свет, истакна...
Македонија

Спасовски: Трикратно намалено криумчарењето на мигранти

МИА Агенција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека минатата година повеќе од трикратно е зголемено спречувањето на криучарење мигранти. – МВР и Јавното обвинителство...
Македонија

Пожарникари спасувале гулаб заглавен во најлонска ќеса на дрво во Кавадарци

МИА Агенција
Пожарникари спасија гулаб замотан со ногата во најлонска ќеса, заглавен на високо дрво пред зграда во Кавадарци. За проблемот со птицата алармирало семејството Дишлиевски. –...