-2 C
Скопје

Категорија: Македонија

Вести Македонија

Ѓорчев: Бројот на бебиња во јануари е намален за 20 проценти

Слободен печат
Месечниот статистички билтен на завод за статистика на Република Македонија изнесе фрапантен, загрижувачки податок за пад на родените бебиња во Македонија во месец јануари во...
Вести Македонија

Пендаровски на трибина со младите: За европска иднина, напред заедно!

Слободен печат
Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски, или како што младите рекоа нивниот најголем сојузник и поборник за реализација на нивните права и европска иднина,  учествуваше ...
Вести Македонија

Шекеринска: Државата подготвена да се справи со нова бегалска криза

МИА Агенција
Оваа држава покажа и претходно дека е подготвена да се справи со предизвикот. Институциите координираат не само помеѓу себе, туку и со нашиот јужен сосед....
Вести Македонија

ОБСЕ/ОДИХР: Силјановска добива негативни коментари за изгледот

Слободен печат
Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР го објави периодичниот извешрај за претседателските избори. Во извештајот е опфатен периодот  од 11 март до 2 април и се содржани согледувањата...
Вести Македонија

Заев: Мицкоски лаже и уште долго време ќе си губи на избори

Слободен печат
Премиерот, Зоран Заев, го демантира лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, дека во периодот кога се одвиваа преговори во Клубот на пратеници за Договорот од Преспа,...
Вести Македонија

Владика Петар: Официјалното признавање на МПЦ е само преку Цариградската патријаршија

МИА Агенција
Во очекување сме на одговор од вселенската Патријаршија и од Вселенскиот Патријарх на писмото што го испрати МПЦ и тоа ќе биде, најверојатно, кога ќе...
Вести Македонија

Ахмети во Охрид: Консензусот од локалните избори го продолживме и на претседателските

Слободен печат
Демократската Унија за Интеграција во пресрет на активностите за Претседателските избори, по одржување на средбите со граѓаните во Преспа и Битола одржа средба и со...
Вести Македонија

Пендаровски: Патот кон ЕУ и НАТО е единствениот што ќе донесе подобар живот и за пензионерите и за младите

Слободен печат
Напредокот што политиките на актуелната Влада го обезбедуваат мора да продолжи затоа што тоа е вистинскиот пат до подобар живот за пензинерите, но и за...
Вести Македонија

Македонски традиционални јадења на „Kitchen tv”

МИА Агенција
„Kitchen tv” утре ќе почне да ја прикажува првата сезона од емисијата „Сончева гозба” со нашиот готвач Дејан Карапеев. Во „Етно студио”, опремено по традиционален...
Вести Македонија

Пендаровски за МИА: Нема да барам поголеми надлежности за претседателот, но против сум за намалување на постојните

МИА Агенција
Речиси е сигурно дека ќе има втор круг претседателски избори бидејќи праговите поставени за евентуална победа во првиот се нереално поставени, вели во интервју за...