Категорија: Македонија

Вести Македонија

Првото поглавје од преговорите не се отвора веднаш по одлуката на ЕУ

МИА Агенција
Директорката на Институтот за европска политика, ЕПИ, Симонида Кацарска, во разговор за МИА се осврнува на изјавите на комесарот Хан за “подготвителната” фаза на преговори,...
Вести Македонија

Фуере: Разочарувачки е што ЕК попушта пред противниците на проширувањето

Слободен печат
Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, вели дека е разочаран од компромисите што Европската Комисија ги прави со земјите противници на проширувањето и...
Вести Македонија

Помилувањето за „27 април” од Иванов не би можело да има правно дејство

МИА Агенција
И поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски смета дека помилување на осудените во настаните од „27 април” од страна на претседателот на државата во...
Вести Македонија

Димитров: Поддршка од Берлин за отварање на следното поглавје на патот кон ЕУ

Слободен печат
Актуелностите и претстојните чекори во процесот на нашата натамошна интеграција во ЕУ беа тема на средбата што во рамките на работната посета на Берлин ја имал...
Вести Македонија

Боларис: Учебниците во септември нема да имаат иредентизам

МИА Агенција
Верувам дека штом постои добра волја, ќе успееме, се фокусираме за да го имаме најдобриот можен резултат и ќе го имаме, вели заменик министерот за...
Македонија

МЕД во акција – Како е заловен и обележан најкрупниот рис (ВИДЕО)

Слободен печат
Македонското еколошко друштво МЕД објавува видео од нивните активности во Националниот парк „Маврово“, поврзани со обележување на балканскиот рис во рамките на Програмата за зачувување...
Вести Македонија

Хазби Лика нема дадено оставка од ДУИ

Слободен печат
Во врска со информациите за оставката на вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика и за неговото преминување во БЕСА, анонимни извори од ДУИ,...
Вести Македонија

Снежни навеви на патот Маврово-Галичник

МИА Агенција
Снежни навеви има на патниот правец Маврово-Галичник. Екипи на ЈП „Македонија пат“ работат на расчистување и целосно оспособување за сообраќај на овој патен правец. Работите,...
Вести Македонија

Бошњаковски: Не знаеме колку млади се иселиле

Слободен печат
Портпаролот на Владата на Македонија, Миле Бошњаковски, на денешната прес конфереција порача дека власта работи на враќање на младите, кои заминале од Македонија. „Претходната Влада...
Вести Македонија

Македонските и бугарските историчари ќе ги усогласуваат забелешките за праисторијата, антиката и средниот век

МИА Агенција
Праисторијата, антиката и средниот век се историските периоди за кои денеска и утре  во Софија ќе разговараат членовите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Тие ќе...