Категорија: Македонија

Вести Македонија

Последна пресметка со Груевизмот и Ивановизмот

Слободен печат
Во Република Северна Македонија на 21 април ќе се одржат шестите претседателски избори од прогласувувањето на независност на 8 септември 1991 година. Претседателските избори претставуваат...
Вести Македонија

Од јуни попусти за младите: Ќе се спроведува проектот „Младинска картичка“

МИА Агенција
– Очекуваме во јуни да почне имплементацијата на проектот „Младинска картичка”. До крајот на овој месец ќе објавиме повик за да аплицираат младите. Го имаме...
Вести Македонија

Дерковски: Го чекаме да дојде гласачот со пиштолот

Мими Шушлеска Петкова
Го чекаме револтираниот гласач од Гостивар да дојде со пиштол, реагира претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски, откако во медиумите беше објавено видео во...
Вести Македонија

Револтиран гостиварец со пиштол ќе одел во ДИК (ВИДЕО)

Слободен печат
При вчерашната трибина на Стево Пендаровски во Гостивар, револтиран граѓанин се закани дека со пиштол ќе се појави во Државната изборна комисија. Тој рече дека...
Вести Македонија

Антикорупциска ќе одлучува за прекршување на Изборниот законик

МИА Агенција
Државната комисија за спречување на корупцијата денеска во своите простории ќе ја одржи деветтата седница, на која на дневен ред се повеќе приговори за прекршување...
Вести Македонија

ЕУ бара Преспанскиот договор да не се користи за политички препукувања

МИА Агенција
Преспанскиот договор – придобивките од компромисот, неговата уставна и законска заснованост, негово значење за чекорењето на земјата кон ЕУ и НАТО се во фокусот на...
Вести Македонија

Пендаровски во Штип, Силјановска во Делчево

Слободен печат
Кандидатите за претседател на државата и денеска во рамки на кампањата ќе ги претстават своите изборни програми на средби со граѓани и митинзи. На 17-от...
Вести Македонија

Филипче: Вакцинацијата единствен начин што поскоро да се стави крај на епидемијата

МИА Агенција
Ќе го употребам речникот на епидемиолозите, вирусот мора да изгори, а вакцинацијата е единствениот начин да се стави крај што поскоро на оваа епидемија, изјави...
Вести Македонија

Пендаровски: Разбирам дека Силјановска имаше неколку гафови, но бегање од интервјуа не е во ред

Слободен печат
Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва на својот Фејсбук профил објави дека е разочаран од постапката на неговата противкандидатка Гордана Силјановска Давкова да не се...
Вести Македонија

Родителите бараат помош од институциите за случајот со самоповредување ученици

МИА Агенција
Секторот за внатрешни работи – Битола информира дека денеска од страна на директорот на ОУ „Коле Канински” од Битола е доставено официјално барање за постапување...