Категорија: Македонија

Вести Македонија Слајдер

Димитров објави демант за наводна негова оставка, за што поднел и барање до ЈО

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот профил на Фејсбук објави дека за лажната вест за наводна оставка ден по Референдумот, не само што...
Вести Македонија

Пендаровски: Не би било добро 12 април да се одложува како датум на избори

Слободен печат
Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата...
Вести Македонија

Мицкоски: Најсериозен проблем со кој се соочува нашата држава е високата корупција

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска (21.02.2020) остварија средба со европратениците од политичката група „Обнова...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски: Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител, после ја напушти

Слободен печат
Во вечерашното гостување на Телевизија Канал 5, претседателот Стево Пенрадовски, рече дека тој смета дека е потребна меѓународна експертска помош за спроведување на ветинг во...
Вести Македонија

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза

Слободен печат
Дел 1 Зимите во Северна Македонија станаа синоним за загадување на воздухот. Националните и меѓународните медиуми честопати прикажуваат апокалиптични слики од градски смог, улици зафатени...
Вести Македонија

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со европратениците од политичката група „Обнова на Европа” Дачијан Чолош од Романија, претседавач со групата во...
Вести Македонија Слајдер

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат
Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ читајте за заплената на дрога која беше злоупотребена од зависниците од политика, за играчката со...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со европратениците Дачиан Чолос, претседател на Групата Обнови ја Европа и Илхан Ќучук,...
Вести Македонија Слајдер

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат
Политичките лидери на Алијансата за Албанците и Алтернатива , Зијадин Села и Африм Гаши и официјално денеска го потпишаа договорот за коалиција на предвремените парламентарни...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен печат
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со...