Македонија - Page 20 of 970 - Слободен печат

Category : Македонија

Вести Македонија Слајдер

Бојан Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ негативно влијае врз евроинтегративниот процес

Коментирајќи ја вчерашната посета на еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархељ, советникот за евроинтеграции во владата, Бојан Маричиќ вели дека ВМРО-ДПМНЕ негативно влијае врз...
Вести Македонија

Шестмина повредени во сообраќајка кај Велес

Горан Наумовски
Шестмина тешко повредени е црниот биланс од денешната сообраќајка која се случила на автопатот Велес-Скопје, извести полицијата. Засега се знае дека во големата сообраќајка учествувале...
Вести Македонија

РСБСП: Возачите и патниците да користат сигурносен појас и на најкратките патувања

Слободен печат
Сигурносниот појас не влијае на тоа дали ќе се случи одредена сообраќајна незгода или не, но значително влијае на тоа какви ќе бидат последиците од...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Голубовска: Царината е корумпирана, секаков отпад може да влезе во земјава

Слободен печат
„Европските ревизори јасно кажаа колку се фрапантни бројките, но нашиот системски проблем е што немаме податоци на локално ниво, ние не знаеме што ни се...
Вести Македонија

Финални подготовки за Водици во Охрид

Слободен печат
Во Охрид започнуваат финалните подготовки за организацијата на најмасовната манифестација во градот – Богојавленскиот водосвет и осветувањето на водите на Охридското Езеро за Водици. Точно...
Вести Македонија Слајдер

Османи: Норвешка ни овозможува силна поддршка во евро-интегративниот процес

Слободен печат
Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата...
Вести Македонија Слајдер

Мизрахи во посета на Специјалниот завод-Демир Kапија: Овие услови се нехумани и нечовечни (ФОТО)

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ја посети Јавната установа Специјален завод-Демир Капија. Целта на посетата беше да утврди и на лице место...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Старова: Блокирањето на законот за одбрана е предизборен маркетиншки потег

Слободен печат
Нашите првични намери се за што ќе се заложиме овој период што преостанува. Сметам дека не беше доволно испопуларизирано нашето учество во сите реформски закони....
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

УБ тема: Како Собранието да стане понезависно од централната власт?

Слободен печат
„При носењето на ваков закон мора да има комуникација и со извршната власт за да се дојде до заедничко решение. Во овој состав имавме такви...
Вести Македонија Слајдер

Утринава најстудено во Берово, 13 сантиметри снег во Маврово

Слободен печат
Најстудено утрово е во Берово, -8 степени, а максимални два степена се измерени во Дојран. Според УХМР, -7 е во Крива Паланка, -4 во Тетово...