3 C
Скопје

Категорија: Македонија

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Трошановски за „Слободен печат“: Политички напредок со Бугарија ќе нема, барем да извлечеме економски бенефит

Соња Христовска Угриновска
Нема да се најде решение сѐ додека Бугарија инсистира да ни наметне преговори за нашиот македонски идентитет, вели Марко Трошановски од Институтот за демократија за...
Вести Македонија

Филипче: Во тек е постапка за набавка на инсулин, надополнети се инсулинските аптеки

Слободен печат
Во тек е редовната двегодишна постапка за набавка на инсулин. Надополнети се сите инсулински аптеки во државата. Во следниот период ќе има инсулин и од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Кежаровски: Прочистувањето на судството не смее да биде само „мачкање очи“ какво што е разрешувањето на Михајлова

Слободен печат
-Секаде каде што сум настапувал каде се дискутира за судство, каде се присутни правници, кога ќе го прочитам образложението за моето притворање не им е...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО: Обвинителен акт и притвор за 11 лица за организирање и поттикнување на трговија со луѓе

Слободен печат
По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, достави...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонија го потсетила Косово дека чека екстрадиција на обвинетите во „Монструм“

Лука Андреев
Министерството за правда и годинава ќе продолжи со напорите лицата да бидат екстрадирани во земјава, информираат оттаму за „Слободен печат“ по најавата на министерот Бојан...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Ковид-центрите низ земјава со 608 пациенти и 580 слободни кревети

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 322 позитивни и суспектни пациенти на коронвирусот. По извештаите...
Вести Македонија

Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барање на „Фајзер” кое е на глобално ниво

Слободен печат
Измената во Законот за лекови доаѓа по специфичното барање на компанијата „Фајзер” што го донесоа на глобално ниво, а тоа е за конкретниот продукт, односно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Маја Дамевска од Прилеп: Гнојам од глава до петици и не ми даваат да се лекувам во странство!

Мирослава Бурнс
Маја Дамевска од Прилеп е единствената жена во Македонија која што има дијагноза пемфигус вегетанс, ретка болест на кожата, за која што сака да се...
Вести Македонија Слајдер

Пожар во градот под Исар: Гори куќа во центарот на Штип

Слободен печат
Гори стара куќа во централното градско подрачје на Штип во близина на Трговскиот центар и хотелот „Гарни”, позната како Старо забавиште. Станарите кои живеат од...
Вести Македонија

Натпревар за „Св. Трифун“ во Неготино: Дегустација на вина и ракии од индивидуални производители

Слободен печат
Празникот на лозарите и винарите „Св.Трифун” годинава ќе биде одбележан скромно и со редуцирани содржини и настани, без масовни собирања и со строго почитување на...