Категорија: Македонија

Вести Македонија Слајдер

Косово ги отвора границите кон Северна Македонија, Албанија и Србија

Слободен печат
Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово” со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави дописникот на МИА...
Вести Македонија

Договорен премиер по принципот три години Заев, една Зибери – ДУИ ќе управува со УЈП и МВР?

Слободен печат
Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа значи три години на чело...
Вести Македонија Слајдер

Заглавени – Само продолжување на пасошите ги спасува Македонците на Малта

Слободен печат
Во викенд изданието на Слободен печат читајте: – Преговорите за влада „во принцип“ одат, „во пракса“ лазат – Македонија ќе ги следи протоколите на СЗО...
Вести Македонија Слајдер

Целта на пристапот на широко тестирање е рано откривање на поголем број на случаи, вклучувајќи ги и асимптоматските носители на Ковид-19

Слободен печат
Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под 3.000. Последен пат...
Вести Македонија Слајдер

Нови 160 позитивни случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, оздравени се 368 пациенти, три лица починаа

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1,...
Вести Македонија Слајдер

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Слободен печат
За влез во Република Грција од 17 август, не e потребен негативен ПЦР-тест само за возачи на товарни моторни возила, информираат од МВР. МВР вчера...
Вести Македонија

Дваесет новозаболени со Ковид-19 во тетовскиот регион

Слободен печат
На подрачјето на шесте тетовски општини Центарот за јавно здравје од Тетово денеска регистрира 20 нови случаи со Ковид-19. И натаму општина Тетово има најмногу...
Вести Македонија

Продолжуваат разговорите меѓу СДСМ и ДУИ за формирање влада

МИА Агенција
ДУИ денеска соопшти дека разговорите за формирање владина коалиција со СДСМ продолжуваат и дека се одвиваат на различни партиски нивоа. -Потврдени се принципите врз кои...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МОН и Комисијата за заразни болести без одлука за наставен модел, како ќе изгледа новата учебна година во другите земји?

Михаило Донев
Уште од почетокот на оваа недела започнаа преговорите помеѓу членови на Комисијата за заразни болести и претставници на МОН за тоа кој наставен модел би...
Вести Македонија

Во Србија на тромеѓето со Македонија и Бугарија откриена златна жила

МИА Агенција
Канадската истражувачка компанија „Медголд ресурси” навести дека во јужна Србија, на границата со Северна Македонија и Бугарија, во рамките на проектот наречен „Тламино”, открила прелиминарни...