Категорија: Македонија

Вести Македонија

Собранието усвои повеќе закони вратени од Иванов, меѓу кои и законите за електронски комуникации и за ОТА

МИА Агенција
Собранието на Република Северна Македонија, во рамки на денешната 94 седница усвои повеќе закони кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги врати...
Македонија

На 31 март започнува летното сметање на времето

МИА Агенција
Викедов завршува зимското сметање на времето и со поместување на стрелките на часовникот почнува летното сметање на времето. Одлуката ја донесе Владата на Република Северна...
Вести Македонија

Антикорупциска ќе ја проверува имотната состојба на судии и функционери

Слободен печат
Антикорупционерите отвораат предмети и ќе ја испитуваат имотната состојба на судијата Владимир Панчевски, претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски, како и судијките Александра Зафировска, Светлана...
Македонија

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на ТВ дуелот пристигнале во Министерство за правда

МИА Агенција
Амандманите за законот за јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ вчера вечерта по завршувањето на ТВ дуелот меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
Македонија

Боларис: Во грчките учебници ќе се вклучи новото име Северна Македонија

МИА Агенција
Во грчките учебници ќе се вклучи новото име „Северна Македонија” како што предвидува Договорот од Преспа за соседната земја, пишува заменикот министер за надворешни работи...
Македонија

Тимоние: Претседателските избори да бидат фер, да не се оспоруваат резултатите

МИА Агенција
Имате одлични тројца кандидати за претседател и државата треба да се гордее со нив. Трката мора да се одигра фер, во мирна, демократска атмосфера и...
Македонија

Заев: СЈО ќе биде оддел во јавното обвинителство, опозицијата сака да го штити криминалот

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев по ТВ дуелот со опозицискиот лидер Христијан Мицкоски на Фејсбук порача дека не отстапува од СЈО. – СЈО е веќе создаден институционален...
Вести Македонија

Министерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ не доставила амандмани

МИА Агенција
Министерството за правда денеска до крајот на работното време не ги добило амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за јавно обвинителство, кои лидерот на партијата кажа...
Вести Македонија

Заев и Мицковски во жестока расправа за 27 април во „Само Вистина“

Слободен печат
Лидерите на двете најголемите политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски моментално се наоѓаат на телевизиски дуел во емисијата „Само Вистина“ на телевизијата Канал Пет....
Вести Македонија

Данска го ратификува Протоколот за пристапување кон НАТО

МИА Агенција
Данскиот Парламент денеска без дебата и во присуство на шефот на данската дипломатија Андерс Самуелсен го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во...