Категорија: Македонија

Вести Македонија

Могерини-Шекеринска: За Македонија не постои никаков аргумент дека нешто не е исполнето

Слободен печат
Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и...
Вести Македонија

Министрите на ЕУ и денеска ќе разговараат околу преговорите со Македонија и Албанија

МИА Агенција
Земјите членки на ЕУ вчера изразија несогласување околу почетокот на преговорите за влез во Унијата со Северна Македонија и Албанија, а според нивниот заеднички Извештај,...
Вести Македонија

Влажни коловози и одрони на патиштата низ котлините и клисурите

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини...
Вести Македонија

Фетаи знае дека е нарушена перцепцијата за СЈО, но верува дека задачата успешно е завршена

Слободен печат
Во интервју за ТВ1, Обвинителката Фетаи изјави дека е свесна дека перцепцијата и угледот за Специјалното јавно обвинителство е нарушена. – Се враќаме на едно...
Вести Македонија

Шекеринска убедена дека преговорите со ЕУ ќе се случат годинава

Слободен печат
Убедена сум, бидејќи постојат дилеми, оваа година ќе преговараме со ЕУ. Секојпат кога имаме политичка волја и знаење сме успеале, порача вечерва вицепремиерката и министерка...
Вести Македонија

Надлежните во Куманово ги повикаа граѓаните да ги пријават штетите од невремето

Слободен печат
По поројниот дожд во Куманово, екипите на терен, утре седница на Општински штаб за заштита и спасување По обилните врнежи од дожд во изминатите неколку...
Вести Македонија

Шекеринска: Најавивме реконструкција и таа ќе се случи

Слободен печат
Во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема, заменик претседателката Радмила Шекеринска зборуваше за најавена реконструкција во Владата. – Низ процесот на промени, како партија докажавме...
Вести Македонија

Реконструкција на Владата, НДП останува без министерство!?

Слободен печат
Иако се очекуваше реконструкција од поголеми размери, меѓу осумте министри кои се дел од „метлата“ на премиерот Зоран Заев, се дознава дека се и именувањата...
Вести Македонија

Могерини: Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата

Слободен печат
Довербата во процесот на проширување на ЕУ ќе настрада ако не почнат веднаш преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија, изјави на прес-конференција високата...
Вести Македонија

Нашата држава со скок од 23 места на листата на Глобалниот индекс на мир

Слободен печат
Македонија направи скок од 23 места на листата на Глобалниот индекс на мирот во споредба со лани и го дели 65-тото место со Грција. Меѓу...