Категорија: Култура

Вести Култура

Филмска ревија во Битола „Недела на австралиски филм“

Слободен печат
Амбасадата на Австралија во соработка со НУ Центар за култура-Битола од денес до 12 април организираат филмска ревија „Недела на австралиски филм“. Културниот настан за...
Вести Култура

Промоција и изложба на Христо Петрески

Слободен печат
Во Културно информативниот центар во Скопје, денеска ќе се одржи промоција на најновата книга и изложба на писателот и сликар Христо Петрески. За најновата поетска книга „Здив“, ќе говори проф. д-р Кристина...
Вести Култура

ДЛУМ ќе ја презентира програмата и новите проекти за годинава

Слободен печат
Новото раководство на Друштвото на ликовните уметници на Македонија – ДЛУМ, денеска во галеријата на Младинскиот културен центар, МКЦ- Скопје ќе ја презентира програмата за...
Вести Култура

Youth Fest – Фестивал на Младински Совет на Амбасада на САД во Северна Македонија

МИА Агенција
Фестивал за младите Youth Fest организира денеска Младинскиот Совет на Амбасада на САД во Република Северна Македонија, што ќе се одржи во Младинскиот културен центар....
Култура

Филхармонијата ќе издава цедиња од концерти

Слободен печат
Од првиот концерт во новиот објект во октомври 2017-та, Филхармонијата редовно прави звучни снимки од сите концертни настани. Со  новата зграда и опремата што ја...
Вести Култура

„Коха Диторе”: Оркестарот на Македонската опера го саботира концертот на албанскиот тенор Љахај

МИА Агенција
Гала-концертот на тенорот со светска слава по потекло од Косово, Рам Љахај, кој се одржа синоќа во Скопје, за малку ќе пропаднеше, поради одбивањето на...
Вести Култура

Изложба „Жените и фотографијата” во Крива Паланка

Слободен печат
Во галерискиот простор на Националната установа Центар за култура Крива Паланка од денеска во следните две седмици ќе биде поставена изложбата на фотографии „Жените и...
Вести Култура

„Мрежата на Мамли“ – нов роман од Блаже Миневски

Слободен печат
„Матица македонска“ го објави новиот роман на Блаже Миневски, насловен „Мрежата на Мамли“. Во своето најамбициозно дело, познатиот писател ги отсликува судбинските мигови и премрежиња,...
Вести Култура

„Медена земја“ ќе го отвори фестивалот „Седум величествени“ во Белград

МИА Агенција
Победникот на престижниот фестивал „Санденс“, документарниот филм „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, на 9 април ќе биде прикажан на отворањето...
Вести Култура

Повик за втора и трета аудиција за градскиот детски хор

Слободен печат
Детскиот културен центар „Карпош“ ги повикува сите заинтересирани ученици од училиштата во Град Скопје на втората и третата аудиција за првиот градски детски хор „Гласот...