Категорија: Култура

Вести Култура

Претставата Тоби на Театарот за деца и младинци се врати со награда од Бугојно

Слободен печат
Во периодот помеѓу 11 – 14 септември , Н.У. Театар за деца и младинци учествуваше на X Бугојнско куклено бионале во Бугојно, со претставата ,,...
Вести Култура

ИНТЕРВЈУ со Фатих Акин: Филмот може еден ден да те сака, а друг ден да биде кучка

Да не се филмските фестивали ќе мислиме дека филмот сè повеќе добива на визуелност, а сè помалку посветува внимание на содржината. Да не се филмските...
Вести Култура

Музејот од Свети Николе се подготвува за големата изложба „Билазора”

Слободен печат
Општинската установа Народен музеј Свети Николе се подготвува за големата изложба на артефакти од локалитетот Градиште во село Кнежје. Директорот на Народен музеј на Свети...
Вести Култура

Пендаровски го прогласи за отворен Фестивалот „Браќа Манаки” во Битола

Слободен печат
Синоќа во Битола на свечен начин беше отворено 40. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки”. Во преполната сала, во присуство на...
Вести Култура

Стартува 40. издание на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

Слободен печат
Со перформанс подготвен од режисерот Срѓан Јанаќијевиќ и со доделување на наградата Златна Камера 300 за животно дело која ќе му биде врачена на светски...
Вести Култура

Инклузивна претстава „Пепелашка” на отворената сцена во Домот на млади во Штип

МИА Агенција
Инклузивна претстава „Пепелашка”, во која главните улоги ги играат деца со попреченост ќе биде изведена денеска на отворената сцена во Домот на млади во Штип....
Вести Култура

НА ПИВО И КНИГА СО НЕЛЕ: Балканот е посебна приказна и непресушна инспирација (ФОТО)

Михаило Донев
Ненад Јанковиќ, уште подобро познат на македонската и воопшто балканската публика како Д-р Неле Карајлиќ, ѕвездата на „Забрането пушење“ и Топ-листа на надреалистите“, синоќа во...
Вести Култура

Прво издание на фестивалот Арт атак во Куманово

Слободен печат
Ако петок и сабота, (13 и 14 септември) сте во Куманово, да знаете дека центарот на градот ќе биде впечатливо звучен и сликовит. Предвидено е...
Вести Култура

Дела на уметникот и карикатурист Златко Крстевски на меѓународна изложба во Полска

Слободен печат
Со неколку слики масло на платно и со една скулптура- инсталација, уметникот и карикатурист Златко Крстевски ќе учествува на меѓународна изложба во Полска. Изложбата е...
Вести Култура

Од 16 до 18 септември, по 13ти пат, Звуците на чаршијата

Слободен печат
Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17  и 18 септември (понеделник, вторник и среда) ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на...