Категорија: Култура

Вести Култура Скопје

Голем број на активности на „COOLтурно лето Карпош”

Слободен печат
Од 29 до 31 август, на плоштадот „Делфина” во Влае 2 и на платото на „Млечен” ќе се одржи 12. издание на „COOLтурно лето Карпош...
Вести Култура

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Мен Реј – Таткото на надреалната фотографија и скулптура

Слободен печат
Незасегнат – но не и незаинтересиран, е епитафот на надгробната плоча на пионерот на уметничката фотографија. Дали е возможно да се зборува и ужива во еволуцијата на...
Вести Култура

Документарна театарска претстава „Жени“ за подигнување на свеста за ракот кај жените

Слободен печат
На 27-ми август, вторник во 20.00 часот ќе се одржи премиерата на документарната театарска претстава „Жени“, што е изработена по текстови на жени болни од...
Вести Ви Препорачуваме Култура Слободна ТВ

ИНТЕРВЈУ Катaрина Илиевска Силјановска: Театарот за деца и младинци ќе добие нов објект, а ќе има и претстави за бебиња

Со улогите на Катарина Илиевска Силјановска, преку претставите во Театарот за деца и младинци пораснаа многу деца. Од минатата година, таа е на чело на...
Вести Култура

Маестро Џијан Емин и светскиот диџеј Дерик Меј настапуваат во престижната „Ројал Фестивал Хол“ во Лондон

Слободен печат
По успешните концерти со Филхармонијата – „Ну погоди“ и „Љубов и револуција“, коишто се случија под името „Филхармонија на отворено“ во Градскиот парк, потоа авторскиот...
Вести Култура

Продолжува културното лето во Кисела Вода

Слободен печат
Миле Кузмановски, Сузана Спасовска и брачното дуо Силви бенд направија весела атмосфера на „Три круши” Во рамки на „Културното лето Општина Кисела Вода 2019″, синоќа...
Вести Култура

Виктор Косаковски дојде на „Македокс“

Слободен печат
Големиот руски, и според многумина најзначаен светски документарист, Виктор Косаковски, дојде на „Македокс“. Тој мошне брзо се вклопи во фестивалскиот амбиент во Куршумли-ан и по...
Вести Култура

„Медена земја“ ја освои Наградата на публиката

Сараево – „Срцето на Сараево“ на изненадување на сите му припадна на босанскиот филм „Одведи ме на некое убаво место“ на режисерката Ена Сендијаревиќ. Ова...
Вести Култура

Одбележани 78 години од формирањето на Првиот скопски партизански одред

Слободен печат
Општина Карпош и Сојузот на борците денеска одбележаа 78 години од формирањето на Првиот скопски партизански одред. Пред спомен обележјето во Карпош 3, делегации на...
Вести Култура

Започнува 40. Меѓународен студентски фолклорен фестивал

Слободен печат
Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев” во рамките на „Отворениот ден” на УКИМ вечерва и официјално ќе го отвори  40. јубилејно издание на Меѓународниот студентски фолклорен...