Категорија: Култура

Вести Култура

Поповиќ: Јубилејното издание на „Охридско лето” би се одржало на 4 август

Слободен печат
Јубилејното 60. издание на „Охридско лето” годинава првпат од основањето на Фестивалот ќе се одржува во термин различен од вообичаениот и согласно условите наметнати од...
Култура

Филмот „ВРБА“ во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг

Слободен Печат
Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот ќе се...
Вести Култура

„Налепница“ – црна комедија инспирирана од вистинска случка (ВИДЕО)

Слободен печат
Црната комедија „Налепница“ по сценарио и режија на Георги М. Унковски освои награда за најдобар краток филм на „Бруклин филм фестивал“ во Њујорк. Филмот е...
Вести Култура

Иванов – Изи: Физичкото одржување на „Браќа Манаки“ станува се понеизвесно – големите фестивали треба да ја зачуваат формата заради која суштински постојат (ВИДЕО)

Слободен печат
Друштвото на филмските работници на Македонија е невладина организација основана на 21 мај 1950 година. Тоа е формирано како општествена организација што ги опфаќа филмските...
Вести Култура

Конечноста и кршливото општество – Социјализам, слобода и секуларност (ВИДЕО)

Слободен печат
За жал постои култура на тишината, постои и апсолутна некритичка култура, која во голем дел е пример за она што се живее во нашето општество....
Вести Култура

Тозија: Очекуваме рестартирање на целиот процес и нови големи светски успеси на македонската кинематографија (ВИДЕО)

Слободен печат
Одобрувањето за пренамена на средства од Агенцијата за филм со цел доделување еднократна помош на независниот филмски работник е разбирање за неговиот статус и борба...
Вести Култура

Проф. д-р Вилиќ: Посветеноста и истрајноста на Кристо на крај завршува со парадоксот – распакување на делото кое претходно е пакувано (ВИДЕО)

Слободен печат
Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина синоќа (недела, 31 мај) во...
Живот Култура Магазин

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.
На светот веќе му станува јасно дека 2020 година ни удри толку силна шлаканица, та свативме дека ние би можеле да си испланираме пикник, но...
Вести Култура

Отворено писмо од Шербеџија за нападите од медиуми кон Тозија – Не треба да се предадеш!

Слободен печат
Писмо до Горјан Тозија – Медо, директор на Агенцијата за филм Драг мој пријателе. Жал ми е што поминуваш низ сите овие каубојски напади по...
Вести Култура

Виолета Качакова од „Локомотива“: #АрхиваНаРефлексии – каде сме сега и каде одиме (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ
„Локомотива“ центарот е основан во 2003 година во Македонија, Скопје како непрофитна организација, платформа за едукација, промислување, продукција, дискусии и истражувања во уметноста и културата....