Категорија: Култура

Вести Ви Препорачуваме Култура

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на „ASC“ најпрестижната награда во кинематографијата

Слободен печат
Најважната награда што може да ја посака еден кинематографер е оваа, вели Самир Љума кој заедно со Фејми Даут се добитници на 34 доделување на...
Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин Семејство

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Здраво-живо уметничко Скопјенце. Во очекување на ноќта на Оскарите, ајде да се потсетиме зошто треба да им се восхитуваме на посветените уметници, воопшто, и секојдневно....
Вести Ви Препорачуваме Култура

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат
Протагонистката од документарниот македонски филм „Медена земја“ за читателите на „Слободен печат“ раскажува за своето детство, за раните почетоци кога почнала да се занимава со...
Вести Култура Утрински Брифинг

Јованчевски: Во три дена на едно место- музика, книжевност, филм, театар

Слободен печат
Третото издание на фестивалот „Арт ареа“ ќе се одржи од 24 до 26 јануари во „Кино култура“ со програма што содржи саем на книги, концерти,...
Вести Култура Утрински Брифинг

Несрин Таир: Потребни се 115 милиони денари за турскиот театар, во спротивно зградата ќе пропадне

Слободен печат
Прво за што се заинтересирав кога ме назначија за в.д. директор беше да се вратат долговите и се заинтересирав околу состојбата со зградата на Турски...
Вести Култура Слајдер

Самоглас – прва платформа со аудио книги на македонски јазик

Слободен Печат
Со желба за промоција на културолошкиот и едукативниот раст во државата, „Самоглас“ е првата платформа за пласирање на аудио книги на македонски јазик. Во соработка...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Ја запознавме кралицата на медот (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Снимањето на документарниот филм „Медена земја“ ѝ го смени животот на Атиџе Муратова од овчеполското село Бекирлија, за многумина непознато, иако се наоѓа на 60...
Вести Култура Утрински Брифинг

Билјана Црвенковска: Денешните деца не сакаат да читаат зашто книгите се застарени

Слободен печат
Книгите за деца сè уште се несоодветни и затоа децата не сакаат да ги читаат, вели писателката Билјана Црвенковска во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободен...
Вести Култура Слајдер

Сакам евровизиска песна со искрена приказна

По информацијата дека Вие ќе бидете нашиот евровизиски претставник, какво е чувството да се претставува својата земја пред европскиот аудиториум? – Евровизиската сцена е предизвик...
Вести Култура Слајдер

Постои ли опасност Атиџе да биде искористена во партиска пропаганда?

Слободен печат
Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции во македонската влада, Елвин Хасан помина 36 километри пеш за да се сретне со Атиџе Муратова, главниот јунак...