2 C
Скопје

Категорија: Култура

Вести Култура

Онлајн-промоција на збирката раскази „Прстен и парфем“ од Мишо Китаноски

Слободен печат
„Што ја натерало Мис Стон да го подари мајчиниот прстен?“ е само едно од големите прашања на кои авторот Мишо Китаноски дава свој, до некаде...
Вести Култура

ПМГЏЕЗ со три концерти во живо на македонска џез музика и современа класика

Слободен печат
ПМГЏЕЗ се враќа со серија концерти во живо, секако приспособени според реалните услови на пандемискиот живот, но со несмален ентузијазам и страст за презентирање квалитетна...
Вести Култура

ВИДЕО | Несрин Таир: Театарот не смее да се замре, тој забавува, едуцира и е свест и совест на општеството

Слободен печат
Турскиот театар ја почнува својата сезона со премиерата на „Славната Флоренс“ во режија на Драгана Милошевска Попова, во која главната улога ја толкува една од...
Култура

Пијано рециталот „Фантазија“ ќе се одржи во Камерната сала на Филхармонија

Слободен печат
Бугарскиот пијанист Евгениј Генчев со рециталот „Фантазија“ на 23 февруари, во 20 часот, ќе настапи во Камерната сала на Филхармонија. На програмата се дела од...
Вести Култура Слајдер

ВИДЕО | Филиповски: Монографијата „Македонски рок-времеплов“ е документ за македонскиот рокенрол

Слободен печат
Деновиве беше промовирана монографијата „Македонски рок-времеплов“ на Тошо Филиповски, музички новинар и неуморен хроничар на сѐ што е поврзано со македонската рокенрол музика. „Оваа монографија,...
Вести Култура

Најавени 20 поети на меѓународниот онлајн поетски фестивал „United World of Poetry”

МИА Агенција
Трето изданиe на  меѓународниот  онлајн поетски фестивал„United World of Poetry чиј организатор е македонскиот поет од Велес Игор Крајчев ќе се одржи вечер со почеток во 19 часот на You Tube каналот. Најавено е учество...
Вести Култура

ВИДЕО I Ѕвездан Георгиевски: Проблемите во културата произлегуваат од лошо поставениот систем

Слободен печат
Во тек е изборот за престижната книжевна награда „Роман на годината“ кој го организира Фондацијата „Славко Јаневски“. Името на лауреатот ќе биде објавено на 15...
Култура Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Покрај Шведска, ТВ-серијата „Зоки Поки“ ќе се емитува и во Норвешка

Слободен Печат
ТВ-серијата „Зоки Поки“ продолжува да ја освојува Скандинавија. По најавата за емитувањето во Шведска, пристига и најавата за емитување во Норвешка, на Норвешката национална телевизија...
Вести Култура

Наградата „Стале Попов“ за „Боксерот од Ново маало“ на Владимир Плавевски

Слободен печат
Романот „Боксерот од Ново маало“ од авторот Владимир Плавевски, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ја доби престижната награда „Стале...
Вести Култура

ВИДЕО I Чаловски: Ја поздравуваме ревизијата на Министерството за култура, но и тоа треба да ги исполни обврските

Слободен печат
Министерството за култура соопшти дека нема да ги исплаќа средствата за проектите до завршување на финансиските контроли, со цел заштита на буџетските средства. – Ова...