Категорија: Култура

Вести Култура

„Охридско лето” по повод смртта на маестро Кшиштоф Пендерецки

МИА Агенција
Фестивалот „Охридско лето” се огласи по повод смртта на светски познатиот полски композитор и диригент Кшиштоф Пендерецки. -Светот на уметноста се збогува со еден од...
Вести Култура Слајдер

Илиевски: На јутјуб каналот на филхармонија ги објавуваме сите наши концерти, уметноста постои заради публиката (ВИДЕО)

Слободен печат
Виктор Илиевски, директорот на Македонска филхармонија во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека голем број концерти се одложени за јули и август. -Со голем...
Вести Култура Слајдер

„Карантински приказни – Антологија на изолацијата“, предизвик за собирање најкреативни раскази во изолација

Слободен печат
-Почнуваме со предизвик што го нарековме „Карантински приказни – Антологија на изолацијата“. Со ова сакаме да ги поттикнеме и собереме најоригиналните, најкреативните и најинтересни раскази...
Вести Култура Слајдер

Со изведба на „Parla piu piano“ Ѓиновска – Илковска порача: Ќе го победиме вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат
-Согласно препораките од надлежните инстуции сите манифестации се одложени. Но гледачите со задоцнување сепак ќе можат да го видат коцертот. Сметам дека доколку свеста ни...
Вести Култура

Ристовски – Принц: Сите треба да се однесуваме како да имаме коронавирус, тоа е начин да се справиме со него (ВИДЕО)

Слободен печат
-Среќа е што живеам во куќа и имам работа нон-стоп. Свирам, работам по дома, во двор. Политичарите го земаа просторот во медиумите. Нема место за...
Вести Култура Слајдер

Виртуозот Трпчевски во самоизолација испрати музичка порака до Загреб за верба и надеж (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден од најдобрите македонски амбасадори во светот, пијанистот Симон Трпчевски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека ги почитува мерките на Владата за самоизолација....
Вести Култура Слајдер

Директорот на Кумановскиот театар ги отфрли обвинувањата на вработените дека ги повикал на работа

Слободен печат
-Актерската екипа не е повикана да доаѓа на работа, туку со по едно лице од техниката се договоривме неделава да го отвораме театарот по час...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Седете дома и гледајте македонски филмови: Кинотека онлајн сподели дел од архивата

Слободен печат
„Среќна нова ‘49“, „ДАЕ“, „Тетовирање“, „Џипси меџик“ и „Филмови од браќа Манаки“ се дел од филмските наслови кои Кинотека им ги предлага на граѓаните да...
Вести Култура

Претставите на Театар за деца и младинци ќе се прикажуваат на МРТВ

Слободен печат
Театар за деца и младинци информира дека во соработка со МРТВ , секоја недела од 12 часот  ќе се прикажува дел од претставите репертоарот на...
Вести Ви Препорачуваме Култура

МНТ во вашите домови: На Јутјуб бесплатно гледајте претстави од репертоарот на театарот

Слободен печат
Македонскиот народен театар им овозможи на гледачите на својот Јутјуб канал бесплатно да ги гледаат претставите од својот репертоар. Вчера премиерно беше емитувана претставата „Сомнително...