18 C
Скопје

Категорија: Култура

Вести Култура

Фестивал на книгата во Кочани

МИА Агенција
По повод 2 април – Денот на литературата за деца, а под мотото „Другарувањето со книгите ни е песна” во Кочани се одржа Фестивал на...
Вести Култура

„Youth Fest“ фестивал во МКЦ – Дојдете да ги слушнете приказните на младите

Слободен печат
Младинскиот Совет на Амбасадата на САД во Република Северна Македонија на 7 април (недела) организира „Youth Fest” фестивал во Младинскиот Културен Центар со почеток во...
Вести Култура

Почина охридскиот истражувач и археолог Гоце Ангеличин Жура

МИА Агенција
На 67 години синоќа почина охридскиот историчар на уметност, истражувач и археолог Гоце Ангеличин Жура. Жура, кој беше дипломец на Филозофскиот факултет во првата генерација...
Вести Култура

„Кармина Бурана“ вечер во МОБ

Слободен печат
Најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф вечер од 20 часот е повторно на сцената на Македонската опера и балет. Режисер е...
Вести Економија Култура

Јапонскиот начин на работење наскоро во претпријатијата во земјава

МИА Агенција
Агенцијата за поддршка на претприемништво и оваа година објави Јавен повик за спроведување на стандардизирани услуги на менторство за микро, мали и средни претпријатија, што...
Култура

Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

Слободен печат
Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик. „Лагуна“ на корицата од книгата го...
Вести Култура

Отворена изложбата „Портали 2019“

Слободен печат
Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, вчеравечер во Музеј на Град Скопје ја отвори изложбата „Портали 2019“, по повод одбележувањето на 21 март...
Вести Култура

Романката Ана Бландијана е добитничка на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата

Слободен печат
Романската поетеса Ана Бландијана е лауреат на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Одлуката денеска, на Светскиот ден поезијата, ја соопштија дирекцијата и...
Вести Култура

Денеска во Скопје ќе можете да платите кафе со поезија

МИА Агенција
Акцијата „Плати со поезија“ на брендот на кафе „Јулиус Мајнл“ по повод Светскиот ден на поезијата денеска ќе се одржува на осум локации во Скопје....
Вести Култура

Тромбонистот на Џејмс Браун – легендарниот Фред Весли во Скопје

Алек Стојковски
На 26 март, со почеток во 20 часот, во ноќниот клуб Станица 26, концерт ќе одржи култниот тромбонист Фред Весли заедно со неговата група „Fred...