4 C
Скопје

Категорија: Култура

Вести Култура

„Медена земја“ ќе го отвори фестивалот „Седум величествени“ во Белград

МИА Агенција
Победникот на престижниот фестивал „Санденс“, документарниот филм „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, на 9 април ќе биде прикажан на отворањето...
Вести Култура

Повик за втора и трета аудиција за градскиот детски хор

Слободен печат
Детскиот културен центар „Карпош“ ги повикува сите заинтересирани ученици од училиштата во Град Скопје на втората и третата аудиција за првиот градски детски хор „Гласот...
Вести Култура

„Мајка Медеја“ – изложба на Северин Бургерс

Слободен печат
Во Домот на културата „Кочо Рацин“, на 6-ти април (сабота) во 20 часот, во галеријата КО-РА ќе се отвори изложбата „Мајка Медеја“ на Северин Бургерс...
Вести Култура

Предавање „Културното наследство – спој меѓу народите“

Слободен печат
Во Центарот за култура – Битола, вечер од 19 часот предавање на тема „Културното наследство – спој меѓу народите“ ќе одржи Дејан Ристиќ од Србија....
Вести Култура

Отворање на 15. „Танц фест“ со „Идентитети“ на Скопје танцов театар

Слободен печат
Претставата „Идентитети“ на Скопје танцов театар, вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го отвори 15.„Танц фест“, кој под мотото „Идентитети што не...
Вести Култура

Во Струмица ќе се прикажува филмот „Сведок” на режисерот Митко Панов

МИА Агенција
Во понеделник во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов” во Струмица, ќе биде прикажан филмот „Сведок” по сценарио и режија на Митко Панов,...
Вести Култура

Интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски” започнува од утре во Кино Култура

Слободен печат
Со проектот „Кaко се прави човек“ на режисерката Хана Миленковска, утре (4 април) во Кино Култура од 20 часот, ќе почне 12-то издание на Интернационалниот...
Вести Култура

Скулптури од отпад од оружје од Првата светска војна

Слободен печат
Во Културно-информативниот центар вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „100 години потоа“ – скулптури и слики од Златко Бојковски. Ќе бидат претставени 25...
Вести Култура

Со изложба ќе се одбележат 74 години постоење на МНТ

Слободен печат
Македонскиот народен театар денеска со изложба ќе одбележи 74 години постоење. Изложбата е насловена „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ и...
Вести Култура

Се обновува споменот на писателот за деца Ванчо Николески

МИА Агенција
Со младински поетски камп што со поддршка на Општина Дебрца и Министерството за култура ќе се одржува во селото Црвена Вода, се обновува споменот на...