-2 C
Скопје

Категорија: Култура

Вести Култура

Со изложба ќе се одбележат 74 години постоење на МНТ

Слободен печат
Македонскиот народен театар денеска со изложба ќе одбележи 74 години постоење. Изложбата е насловена „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ и...
Вести Култура

Се обновува споменот на писателот за деца Ванчо Николески

МИА Агенција
Со младински поетски камп што со поддршка на Општина Дебрца и Министерството за култура ќе се одржува во селото Црвена Вода, се обновува споменот на...
Вести Култура

Бруно Јовановски со пет стрип-изданија на саемот во Швајцарија

Слободен печат
Стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски од Скопје ќе се претстави на саемот во Луцерн, Швајцарија, со пет дела на странски автори, ексклузивни изданија – тврд...
Вести Култура

Фестивал на книгата во Кочани

МИА Агенција
По повод 2 април – Денот на литературата за деца, а под мотото „Другарувањето со книгите ни е песна” во Кочани се одржа Фестивал на...
Вести Култура

„Youth Fest“ фестивал во МКЦ – Дојдете да ги слушнете приказните на младите

Слободен печат
Младинскиот Совет на Амбасадата на САД во Република Северна Македонија на 7 април (недела) организира „Youth Fest” фестивал во Младинскиот Културен Центар со почеток во...
Вести Култура

Почина охридскиот истражувач и археолог Гоце Ангеличин Жура

МИА Агенција
На 67 години синоќа почина охридскиот историчар на уметност, истражувач и археолог Гоце Ангеличин Жура. Жура, кој беше дипломец на Филозофскиот факултет во првата генерација...
Вести Култура

„Кармина Бурана“ вечер во МОБ

Слободен печат
Најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф вечер од 20 часот е повторно на сцената на Македонската опера и балет. Режисер е...
Вести Економија Култура

Јапонскиот начин на работење наскоро во претпријатијата во земјава

МИА Агенција
Агенцијата за поддршка на претприемништво и оваа година објави Јавен повик за спроведување на стандардизирани услуги на менторство за микро, мали и средни претпријатија, што...
Култура

Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

Слободен печат
Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик. „Лагуна“ на корицата од книгата го...
Вести Култура

Отворена изложбата „Портали 2019“

Слободен печат
Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, вчеравечер во Музеј на Град Скопје ја отвори изложбата „Портали 2019“, по повод одбележувањето на 21 март...