Категорија: Култура

Вести Култура

Концертот „Лејдис енд Џемтлмен” поради дождот презакажан за понеделник

Слободен печат
Концертот „Лејдис енд Џемтлмен” што требаше да се одржи вечер на сцената на отворено во амфитеатарот во Младинскиот парк во Велес, поради дождот е презакажан...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Почина „заборавениот“ скопјанец Михајло Арсовски, пионер на дизајнот и поп-културата во Хрватска и Југославија

В.Т.
Тажен ден во Хрватска откако одекна веста дека еден од најбитните луѓе кои придонесоа за развојот на современиот дизајн и одиграа клучна улога во едукацијаата...
Вести Култура

Пендаровски: Потребно е унапредување на родовите политики во земјата

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски синоќа се обрати на затворањето на осмото издание на Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско” и истакна дека оваа манифестација...
Вести Култура

Претставата „Човек Ѕвер и доблест” на Театар Комедија и концерт на пијанистката Марија Ѓошевска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција
Дваесеттиот ден од 60-тото издание на „Охридско лето” носи две интересни содржини – претставата „Човек ѕвер и доблест” на Театар Комедија во драмскиот и концерт...
Вести Култура

Четири кратки и четири долгометражни филмови вечерва на МакеДокс

Слободен печат
Филмската програма на 11. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс” вечерва продолжува со проекција на осум филмови, четири кратки и четири долгометражни, на двете локации,...
Вести Култура Слајдер

„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба” на Манчевски

Слободен Печат
„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба”, шестиот филм на на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Во рецензијата во најпознатото филмско списание на светот насловена како...
Вести Култура

Изложбата „Без Простор“ на Селма Селман

Слободен Печат
Затворањето на осмото издание на Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО, во организација на „Тиииит“, ќе се организира со изложбата „БЕЗ ПРОСТОР”...
Вести Култура

 „Јованче и Марика”за најмладите посетители на „Охридско лето”

Слободен Печат
Фестивалот „Охридско лето” и Театарот за деца и младинци-Скопје ја израдуваа најмладата публика со куклената претстава „Јованче и Марика” во режија на Давор Драгојевиќ од...
Вести Култура Македонија

Успешен концерт на Музичка младина

Слободен Печат
Музичката младина на Република Северна Македонија со камерниот оркестар „Саша Николовски-Ѓумар”,  под диригентската палка на маестро Олег Кондратенко вчеравечер го одржа традиционалниот концерт на „Охридско...
Вести Култура Македонија

Хорот „Про Арс” вечерва на „Охридско лето”

Слободен Печат
Оваа музичка вечер на фестивалот „Охридско лето” е издвоена за настапот на вокалистите од Професионалниот мешан хор „Про Арс”, под диригентска управа на Сашо Татарчевски....
MacedonianAlbanian