Категорија: Култура

Вести Култура Слајдер

Мартиновски: Во најтешките услови се создавани значајни дела, изолацијата не е нешто непознато за уметниците

Слободен печат
Владимир Мартиновски, поет, раскажувач, есеист, теоретичар, преведувач во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за интересот и заложбата на студентите при услови на онлајн учење....
Вести Култура

Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол”

Кумановскиот театар продолжува со претстави на интернет и за публиката денеска онлајн ќе ја прикаже претставата „Раскол”, соопшти театарот на својата официјална страница.  Претставата е работена по текст...
Вести Култура Слајдер

Уметноста и кративноста – позитивни водилки во време на КОВИД-19 (ВИДЕО)

Слободен печат
Учениците од МБУЦ „Илија Николовски Луј“, заедно со нивниот професор, диригентот Ле Фи Фи, направија онлајн изведба на музичката темата од филмот „Пиратите од Карибите“....
Вести Култура Слајдер

Амир Ор: Струга е на првата линија на културата во светот, овој град е навистина посебен

Слободен печат
Израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор е годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата (СВП), соопшти фестивалот. Согласно востановената традиција, оваа...
Култура

РАЗГОВОР со Корнелиос Граменос, грчки скулптор од светски глас: Грчката влада планира да им даде по 800 евра на самостојните уметници

Јасмина Кантарџиева Димков
Наш соговорник е грчкиот скулптор од светски глас, Корнелиос Граменос, кој живее и работи во Атина, а чии уметнички станици ги вклучуваат и Рим, Њујорк и Сан Франциско. Неговото...
Вести Култура

Гран-при на „Мал битолски Монмартр” за Марија Дима од Букурешт

Слободен печат
Интернационално жири на Меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр” одлучи највисокото признание – Гран-при за изработен детски ликовен цртеж, да и се додели на ученичката...
Вести Култура

Дом на култура Кавадарци преку интернет носи театарски претстави во домовите

Слободен печат
– Домот  на култура од Кавадарци преку интернет ги носи своите театарски претстави во домовите на сите љубители на културата и уметноста, во време на коронавирус....
Вести Култура

„Охридско лето” по повод смртта на маестро Кшиштоф Пендерецки

МИА Агенција
Фестивалот „Охридско лето” се огласи по повод смртта на светски познатиот полски композитор и диригент Кшиштоф Пендерецки. -Светот на уметноста се збогува со еден од...
Вести Култура Слајдер

Илиевски: На јутјуб каналот на филхармонија ги објавуваме сите наши концерти, уметноста постои заради публиката (ВИДЕО)

Слободен печат
Виктор Илиевски, директорот на Македонска филхармонија во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека голем број концерти се одложени за јули и август. -Со голем...
Вести Култура Слајдер

„Карантински приказни – Антологија на изолацијата“, предизвик за собирање најкреативни раскази во изолација

Слободен печат
-Почнуваме со предизвик што го нарековме „Карантински приказни – Антологија на изолацијата“. Со ова сакаме да ги поттикнеме и собереме најоригиналните, најкреативните и најинтересни раскази...