Категорија: Избори 2020

Вести Избори 2020

Гласањето на болните од Ковид-19 досега без проблеми, рече Филипче

Слободен печат
Формирани се избирачките одбори со лекари за одвивање на изборниот процес кај болните од Ковид-19 и лицата во самоизолација, тие се снабдени со соодветна заштитна...
Вести Избори 2020 Слајдер

Избирачките одбори во Аеродром спремни за денешното гласање (ФОТО)

Слободен печат
Претпладнево започна гласањето на избирачи кои се заразени со Kовид-19 или се во самоизоација, во вкупно 57 општини. Екипата на Слободен печат е на терен...
Вести Избори 2020 Слајдер

ДИК: Важечки се ливчињата на коишто е заокружен редниот број на подносителот на листата

Слободен печат
Државната изборна комисија (ДИК) денеска ја одржа првата прес-конференција по отпочнувањето на трите денови гласање во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието на...
Вести Избори 2020

Посебен здравствен протокол на гласање за болните од Ковид-19

Слободен печат
Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен протокол за заштита. Правото на глас...
Вести Избори 2020 Слајдер

Новинарски екипи од петнаесетина странски медиумски куќи акредитирани за изборите

Слободен печат
Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од терен ќе известуваат 55 странски новинари...
Вести Ви Препорачуваме Избори 2020

Гласачите сумираат впечатоци, се бира десеттиот парламент

Соња Христовска Угриновска
Граѓаните за прв пат имаат два дена предизборен молк пред гласањето во среда кога ќе се одржат десеттите парламентарни избори во независна Македонија, овој пат...
Вести Избори 2020 Слајдер

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

Слободен печат
Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...
Вести Избори 2020 Македонија

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат
Платформата е прва уникатна понуда, која се разликува од сите останати понуди кои се присутни на политичката сцена, преку која го изразуваме единствено и исклучиво...
Вести Избори 2020 Македонија

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат
Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва во гостувањето на ТВ Сител изрази уверување дека голем број граѓани ги препознале политиките на СДСМ во изминатите три...
Вести Избори 2020 Македонија

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат
Ние нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми, а јас би сакал и 10.000 да понудиме. Но ние како што јас тоа го зборувам на настаните...