Во Хрватска пристигнаа првите вакцини на Модерна

Во Хрватска денеска пристигнаа првите 3.600 дози вакцини од американската фармацевтска компанија „Модерна”, објави на Твитер портпаролот на хрватската Влада, Марко Милиќ. „Целокупната прва транша ќе биде испратена за вакцинирање на луѓето против Ковид-19 во Сисачко-мославичката жупанија”, напиша владиниот портпарол во твитот во кој објави фотографии од првите дози на вакцината на „Модерна” што пристигнаа во …

Во Хрватска пристигнаа првите вакцини на Модерна Read More »

Фрли рипче во партијата, чекај крапче од државата!

Политичките партии што освоија пратенички места за кампањата собрале донации во вкупна вредност од околу 870.000 евра, а освен партиските членови, за своите партии донирале и министри, градоначалници, директори и други функционери. Државниот завод за ревизија ги објави првичните извештаи од политичките партии за финансирање на изборната кампања, која според Изборниот законик се води на …

Фрли рипче во партијата, чекај крапче од државата! Read More »

Во понеделник ќе им се врачат уверенијата на новите пратеници на Левица и ДПА

Државната изборна комисија информира дека денеска на 25 јули 2020 година, беше одржана свечена седница во која беа поделени уверенијата за избраните пратеници, согласно резултатите од Предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, 2020 година. На самата свечена седница, беа подигнати уверенијата на избраните пратеници од Коалицијата „Можеме” , ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата …

Во понеделник ќе им се врачат уверенијата на новите пратеници на Левица и ДПА Read More »

Македонски концепт ќе достави кривична против ДИК

Македонски концепт ќе достави иницијатива до Уставен суд и кривична пријава до ЈО за ДИК, со цел да отвориме пат за вистината за изборниот режиран резултат, без разлика дали истото тоа контролирано судство ќе се охрабри да проработи, навеудваат во соопштение од Македонски концепт. -Скандалозното сумирање на изборниот резултат покажа дека ние живееме во контролирана …

Македонски концепт ќе достави кривична против ДИК Read More »

ДИК ги објави официјалните резултати од изборите

Државната изборна комисија на одржаната јавна седница ги објави конечните официјални резултати, од предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15 јули. Според официјалните резултати, коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ – 327.408 гласа, односно 35,89 отсто и 46 освоени мандати, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ – 315.344 гласови или 34,57 проценти или  44 мандати. Демократската унија на …

ДИК ги објави официјалните резултати од изборите Read More »

Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии

Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни избори и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија, откако денеска ги разгледа и одлучуваше и по последните четири тужби. – Одлуките се одбивателни. Сите четири тужби коишто денеска беа разгледувани и одлучувано. ВМРО-ДПМНЕ две, една Демократи и една Единствена Македонија, тужбите …

Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии Read More »

Анадолија: Три различни сценарија за идната коалициска влада во Северна Македонија

Како што вообичаено е случај во Северна Македонија, преговорите за формирање на идната владина коалиција по парламентарните избори одржани на 15 јули, најверојатно ќе бидат долги и сложени, оценува турската агенција Анадолија во својот осврт на изборите во земјава. Според агенцијата, математички се можни три сценарија, кои би имале различни импликации врз иднината на земјата. …

Анадолија: Три различни сценарија за идната коалициска влада во Северна Македонија Read More »

Управен не ги промени одлуките на ДИК, јавна седница за тужбите од ВМРО-ДПМНЕ, Демократи и Единствена Македонија

Поднесените тужби од политичките парти до Управен суд, против решенијата донесени од Државната изборна комисија не донесоа ништо ново. Со исклучок на две тужби на ВМРО-ДПМНЕ и по една на партијата Демократи и на Единствена Македонија, што ќе бидат разгледани во текот на денешниот ден, Судот ги одби сите други тужби, поднесени од коалицијата Алијанса …

Управен не ги промени одлуките на ДИК, јавна седница за тужбите од ВМРО-ДПМНЕ, Демократи и Единствена Македонија Read More »

Одбиени досега сите резгледани тужби, утре ќе се одлучува за тужбите на ВМРО-ДПМНЕ

Управниот суд ја одби и тужбата поднесена од МОРО – Работничка партија, информираат за МИА, од Судот. Ова беше последната тужба за денеска за кој беше одржана јавна седница во Управниот суд. – Управниот суд ја информира јавноста дека закажаната јавна расправа по тужбата поднесена од МОРО-Работничка партија е завршена и изреката на одлуката со …

Одбиени досега сите резгледани тужби, утре ќе се одлучува за тужбите на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Управниот суд ги одби сите тужби поднесени од Левица

Управниот суд ги одби и последните 23 тужби од Левица, откако претходно денеска истото го стори и со останатите 78 тужби од ова партија, информираат за МИА од Управен суд. Со оваа одлука Управниот суд ги потврди одлуките од Државната изборна комисија и ги одби сите 101 тужба од Левица. Тужбите на Левица поднесени до …

Управниот суд ги одби сите тужби поднесени од Левица Read More »