-9 C
Скопје

Категорија: Економија

Економија

Ford ја донесе одлуката на векот, каде ќе „никне“ нова фабрика?

Слободен печат
Компанијата ќе реогранизира одредени фабрики со цел да се фокусира на својата идна линија за автономни и електрични автомобили. Новиот објект за производство на автономни...
Економија

Боинг планира нов софтвер за авионите „737 МАКС”

МИА Агенција
Федералната администрација за воздухопловство на САД синоќа соопшти дека авиокомпанијата „Боинг” ќе им издаде официјално упатство на авиопревозниците, на неприземјените авиони „Боинг 737 МАКС”, да...
Економија

Презентација на истражувањето за јавните набавки на локалните власти во Скопско

МИА Агенција
Во Скопје денеска ќе бидат презентирани резултатите од истражуањето и мониторингот на јавните набавки на локалните самоуправи во скопскиот регион. Истражувањето е спроведено во проектот...
Вести Економија

Грчкиот министер за транспорт денеска во Скопје

МИА Агенција
Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Кристос Спирцис денеска ќе престојува во посета на Република Северна Македонија. Според најавите, Спирцис ќе има средба со министерот...
Економија

Заев со бордот на „Македонија 2025″: Да го искористиме огромниот потенцијал за соработка

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со новата директорка на бордот на директори на „Македонија 2025″ Вера Ставроф и новиот главен извршен директор Никица Мојсоска-Блажевски...
Економија

Попоски: Дигитализација во осигурувањето, поевтини полиси и поефикасна исплата на штети

МИА Агенција
Дигитализацијата во осигурувањето ќе влијае на поголемо задоволство на осигурениците, намалени цени на полисите за осигурување и поефикасна исплата на штети, истакнал претседателот на Советот...
Економија

Автопатот Миладиновци – Штип ќе биде пуштен во употреба по довршувањето на сервисните патишта

МИА Агенција
Автопатот Штип – Миладиновци ќе биде пуштен во употреба откако ќе се реши проблемот со неколку сервисни патишта кои порано излегувале на регионалниот пат. Ова...
Економија

„Волт Дизни” ја реализира зделката за откуп на „Твенти Фрст Сентери Фокс”

МИА Агенција
„Волт Дизни Компани” по една година од објавата дека се здружува со „Твенти Фрст Сентери Фокс” и официјално jа финишира зделката за откуп на поголем...
Економија

Регулаторните институции на финансискиот систем потпишаа нов меморандум за соработка

Слободен печат
Потпишан нов меморандум за соработка: Регулаторните институции на финансискиот систем ќе ги зајакнат активностите за подигнување на нивото на финансиска писменост и ќе започнат активности...
Економија

ССК на редовна консултативна средба со мисијата на ММФ 

Слободен печат
Претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска одржа редовна консултстивна средба со мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)  и резидентниот претставник,...