Категорија: Економија

Вести Економија

Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

МИА Агенција
Пет банки кои котираат на Македонската берза се меѓу десетте компании со најголема добивка во 2018 година. Прва со најголем добивка е Стопанска банка АД Скопје...
Вести Економија

Квадрат стан во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

МИА Агенција
Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти...
Вести Економија

Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

МИА Агенција
Македонската економија во првите неколку месеци од годинава бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија за 41 процент, од кои само кај земјоделските...
Вести Економија

Бектеши: НАТО носи сигурност, годинава очекуваме нов рекорден раст на инвестициите

МИА Агенција
Министерот за економија, Крешник Бектеши, во интервју за локалната телевизија „Гура“ зборуваше за економската ситуација во земјава, странски директни инвестиции и политиките што ги креира...
Вести Економија

Земјоделците бараат стабилни откупни цени, трговците ветуваат пласман без проблеми на пролетната зелка

МИА Агенција
На десетина дена пред почетокот на интензивната берба на пролетната зелка и земјоделците и трговците очекуваат пласманот да помине без турбуленции и дека нема да...
Вести Економија

Меѓународна конференција „Хидроенергетски проекти и заштита на природата – предизвици и решенија”

МИА Агенција
Меѓународна конференција „Хидроенергетски проекти и заштита на природата – предизвици и решенија” ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Фронт 21/42. Конференцијата е...
Вести Економија

Одбележување на Глобалната недела на парите

МИА Агенција
Од денеска почнува одбележувањето на Глобалната недела на парите. По тој повод ќе бидат организирани низа активности за јакнење на свеста за потребата од поголема...
Вести Економија

Трибина за иднината на економските односи со Руската Федерација

МИА Агенција
Македонско-руската стопанска комора денеска организира деловна средба на тема „Иднината на економските односи со Руската Федерација”. Средбата се организира по повод 14-годишнината од постоењето на...
Вести Економија

Народна банка ќе ја одбележи Глобалната недела на парите

МИА Агенција
Народна банка по повод Глобалната недела на парите, која почнува од утре, ќе реализира активности за јакнење на свеста за потребата од поголема финансиска писменост...
Вести Економија

Трамп се закани со зголемување на царините за BMW, Mercedes и другите европски автомобили

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување царини за увоз на автомобилите на големите европските автопроизводители, како BMW и Mercedes доколку не отворат свои...
MacedonianAlbanian