Категорија: Економија

Економија

Работни места се отвораат, проблем е да се пополнат со квалификуван кадар

МИА Агенција
Промени во регулативата за работни односи, преквалификација на невработените, креирање добро платени места, се дел од препораките со кои на компаниите ќе им се обебзеди...
Вести Економија

Сугарески: Реконструкција на регионалните патишта до граничните премини со Бугарија

МИА Агенција
На регионалниот пат Делчево-Звегор- Граничен премин „Делчево” од денеска се одвиваат активности за асфалтирање со планираната реконструкција која се очекува да биде завршена годинава. Според...
Економија

Пад на просечните нето и бруто плати во јануари

Слободен печат
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година, изнесува 24.517 денари, додека бруто-платата за истиот период изнесува 36.386 денари. Според податоците на Државниот...
Вести Економија

Огромна казна: Гугл мора да плати 1,5 милијарди евра

Слободен печат
Антимонополските регулатори на ЕУ му изрекоа казна на Гугл во висина од 1,49 милијарди евра, поради злоупотреба на доминантната позиција во онлајн-огласувањето. Ова е веќе...
Економија

Брегзит скапо ќе ја чини една медитеранска држава, шетата е речиси 10 милијарди евра

Слободен печат
Централната банка на Шпанија соопшти дека оваа земја ќе претрпи сериозна финансиска штета во случај на Брегзит без договор. Во извештајот Централната банка на Шпанија...
Економија

УЈП објави брошура за полесно коригирање на годишните даночни пријави

Слободен печат
Со наближувањето на први април и стартот на доставата до граѓаните на пополнетите годишни даночни пријави за остварените приходи во текот на 2018 година, Управата...
Економија

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

МИА Агенција
Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за финансии...
Економија

МАПАС: Издадена е дозвола за трето пензинско друштво

Слободен печат
Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја известува пошироката јавност дека на ден 20.03.2019 година издаде дозвола број 03 за основање...
Економија

Паладиумот достигна нов рекорд од 1.600 долари за унца

Слободен печат
За прв пат во историјата, паладиумот достигна цена од 1.600 долари за унца, со речиси слаб нагорен тренд, додека глобалната понуда е затегната, објави „Bloomberg“....
Економија

Xiaomi оствари тројно зголемување на профитот

Слободен печат
Кинескиот производител на паметни телефони „Xiaomi Corp.“ се пофали со трикратен раст на профитот за четвртиот фискален квартал од 2018 година, откако тој достигна 1,85 милијарди јуани (275,59 милиони долари). За...