Категорија: Економија

Вести Економија

Склучен договор меѓу „Триглав oсигурување“ АД Скопје и „Триглав ре“ Љубљана

Слободен печат
Одборот на директори на „Триглав осигурување“ АД Скопје, на 155-та седница одржана на ден 08.03.2019 година, донесе Одлука за одобрување на склучување на Договори за...
Вести Економија

Овие луѓе веќе не се милијардери, туку само мултимилионери

Слободен печат
Поради различни причини, од нестабилните пазари на капитал од брегзит до трговската војна во 2018 година, вкупно 247 лица веќе не се дел од клубот...
Вести Економија

Започна Програмата финансирана од ЕУ за јакнење на капацитетите на централните банки од Западен Балкан – вклучена е и нашата Централна банка

Слободен печат
Централната банка на Германија, заедно со седумнаесет други централни банки од Европскиот систем на централни банки (ЕСЦБ), Европската централна банка (ЕЦБ) и Европската комисија, пред...
Вести Економија

Доделени наградите за најдобрите три бизнис концепти

МИА Агенција
Доделени се наградите за најдобрите три бизнис концепт идеи во рамки на третиот Иновативен камп што се одржа во Делчево. Првата ја понесе бизнис идејата...
Вести Економија

Работилница за координација на надлежните за отстранување на линданот од ОХИС

МИА Агенција
Во рамки на активностите за подигнување на јавната свест Македонско еколошко друштво во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање преку Канцеларијата за POPs организира работилница за...
Вести Економија

Избор на најуспешните менаџерки за 2018 година

МИА Агенција
Избор на десетте најсупешни жени менаџерки ќе се одржи вечер во Скопје. Агенцијата „Марили” 23-ти пат по ред ќе ги додели признанијата на најуспешните менаџерки...
Вести Економија

Сугарески: Осум милиони евра инвестираме во реконструкција на патот од Гостивар до Кичево

МИА Агенција
Околу осум милиони евра инвестираме во реконструкција на патниот правец од Гостивар до Кичево. Реконструкцијата на овој регионален пат е наш приоритет бидејќи е од...
Вести Економија Култура

Јапонскиот начин на работење наскоро во претпријатијата во земјава

МИА Агенција
Агенцијата за поддршка на претприемништво и оваа година објави Јавен повик за спроведување на стандардизирани услуги на менторство за микро, мали и средни претпријатија, што...
Вести Економија

„Халкбанк“ од први април пензиите ќе ги исплаќа секој први во месецот

Слободен печат
„Халкбанк“ АД Скопје ги известува сите свои клиенти, приматели на пензија преку „Халкбанк“, дека исплатата на пензиите отсега ќе се врши секој први во месецот...
Вести Економија

Гувернерката на Народната банка на конференција и форум на Виенската иницијатива

МИА Агенција
Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска денеска и утре ќе учествува на два настана организирани од Виенската иницијатива каде од неодамна е избрана за член...