Категорија: Економија

Економија

Регулаторните институции на финансискиот систем потпишаа нов меморандум за соработка

Слободен печат
Потпишан нов меморандум за соработка: Регулаторните институции на финансискиот систем ќе ги зајакнат активностите за подигнување на нивото на финансиска писменост и ќе започнат активности...
Економија

ССК на редовна консултативна средба со мисијата на ММФ 

Слободен печат
Претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска одржа редовна консултстивна средба со мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)  и резидентниот претставник,...
Економија

Електричните автобуси го погодија нафтениот пазар

Слободен печат
Засега нафтената индустрија нема причина да се грижи од американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ и последиците врз пазарот на горива. Заканата, всушност, доаѓа од...
Економија

Граѓаните да патуваат со лиценцирани агенции и да потпишуваат договори

МИА Агенција
Граѓаните при туристичките патувања да проверат дали агенцијата со која патуваат е лиценцирана и да потпишат договор пред патување за да не бидат измамени, апелираат...
Економија

Одобрен проектот „Регионален и локален развој” од ИПА 2 за поефикасно локалното владеење

МИА Агенција
Одобрен е проектот „Регионален и локален развој” што финансиски ќе биде поддржан и ќе се имплементира во рамките на ИПА 2 инструментот на Европската Унија....
Економија

Работни места се отвораат, проблем е да се пополнат со квалификуван кадар

МИА Агенција
Промени во регулативата за работни односи, преквалификација на невработените, креирање добро платени места, се дел од препораките со кои на компаниите ќе им се обебзеди...
Вести Економија

Сугарески: Реконструкција на регионалните патишта до граничните премини со Бугарија

МИА Агенција
На регионалниот пат Делчево-Звегор- Граничен премин „Делчево” од денеска се одвиваат активности за асфалтирање со планираната реконструкција која се очекува да биде завршена годинава. Според...
Економија

Пад на просечните нето и бруто плати во јануари

Слободен печат
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година, изнесува 24.517 денари, додека бруто-платата за истиот период изнесува 36.386 денари. Според податоците на Државниот...
Вести Економија

Огромна казна: Гугл мора да плати 1,5 милијарди евра

Слободен печат
Антимонополските регулатори на ЕУ му изрекоа казна на Гугл во висина од 1,49 милијарди евра, поради злоупотреба на доминантната позиција во онлајн-огласувањето. Ова е веќе...
Економија

Брегзит скапо ќе ја чини една медитеранска држава, шетата е речиси 10 милијарди евра

Слободен печат
Централната банка на Шпанија соопшти дека оваа земја ќе претрпи сериозна финансиска штета во случај на Брегзит без договор. Во извештајот Централната банка на Шпанија...