Категорија: Економија

Вести Економија

Трамп најави царини за производи од ЕУ вредни 11 милијарди долари

Слободен печат
Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат царини на производи вредни 11 милијарди долари од ЕУ, еден ден откако американските трговски власти...
Вести Економија

Анѓушев од Берлин: Новиот Закон за енергетика ги отвора вратите за производство на енергија од ОИЕ

МИА Агенција
Со донесувањето на новиот Закон за енергетика се отвораат многу можности за Северна Македонија и широко се отвораат вратите за нови инвестиции во енергетскиот сектор,...
Вести Економија

Апостолска: Висококвалификуваните кадри се враќаат назад во државата

МИА Агенција
Заинтересираноста на странските инвеститори е се поинтензивна по решавањето на спорот со името и воспоставувањето на добрососедските односи, а назад во државата се враќаат и...
Вести Економија

Николовски: Работиме на долгорочна стратегија за земјоделството да биде стожер на македонската економија

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска присуствуваше на годишното собрание на Националната федерација на фармери. Николовски во своето обраќање ги презентираше мерките...
Вести Економија

Кина го забранува „копањето“ на криптовалути

Слободен печат
Кина сака да го забрани целосно „копањето“ на криптовалути, покажува листата на индустриските активности кои властите во земјата планираат да преземат, пренесува „Reuters“. Кина е...
Вести Економија

Колкава е дивидендата што ќе ја добијат акционерите во Алкалоид?

Слободен печат
Фармацевтската компанија Алкалоид на Собранието на акционери донесе одлука за употреба и распоредување на добивката врз основа на годишната сметка за 2018 година. Како што...
Вести Економија

Пласманот, откупната цена и немањето преработувачки капацитети, клучни проблеми за земјоделците

МИА Агенција
По претседателските избори очекуваме измени во Програмата за рурален развој со кои ќе се отстранат дискриминаторските критериуми и ќе се овозможи искористување на поддршката од...
Вести Економија

САД размислува да воведе царини за стоки од ЕУ за 11 милијарди долари

Слободен печат
САД размислуваат да наметнат давачки за европски стоки вредни 11 милијарди долари, како одговор на субвенциите со кои ја поддржуваат авиокомпанијата „Airbus“. Светската трговска организација...
Вести Економија

Реплек ќе додели дивиденда од 3.998,00 денари по акција

Слободен печат
Годишното Собрание на Реплек АД Скопје одржано на 08.04.2019 година, на предлог на Управниот одбор на Реплек АД Скопје за распределба на добивката по годишната...
Вести Економија

Ангеловска-Бежоска на Конференција во Виена

Слободен печат
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, вчера, во Виена, учествуваше на конференцијата „Гледајќи назад, гледајќи напред” организирана по повод петнаесетгодишнината од првиот бран на проширување...