Категорија: Економија

Вести Ви Препорачуваме Економија

Може ли државата да се откаже од „колачот“ вреден стотици милиони евра?

Слободен печат
Комисијата за финансирање и буџет започна со расправа за измените на Законот на игрите на среќа и забавни игри кои минатата година беа предложени од...
Вести Економија

Бектеши: Се обидуваме да ја отвориме иднината на индустријата кон паметна специјализација и дигитализација

МИА Агенција
Иднината на индустријата е во паметна специјализација, дигитализација, воведување циркуларна економија и интернационализација, порача министерот за економија Крешник Бектеши на 3. Меѓународна научна конференција за...
Вести Економија

Фајнанс тинк: Eфектите од прогресивниот данок мали, политичка цена голема

МИА Агенција
Прогресивниот и повисок данок ќе го намали доходот на побогатите домаќинства, но само незначително за 0,6 проценти. Ефектите од реформата на даночната политика за Буџетот...
Вести Економија

Тевдовски: Наплатата на персоналецот повисока од очекувањата

Слободен печат
Целите поради кои беше донесена даночната реформа се реализираат, рече министерот за финансии Драган Тевдовски на јавната дискусија организирана од „Фајненс Тинк“ и истакна дека...
Вести Економија

Владата анализира дали да се вклучи во изградбата на Белене

МИА Агенција
Бугарија има намера да ја гради нуклеарната електрана Белене и ги повикува соседните земји да се вклучат во изградбата што според проценките ќе чини повеќе...
Вести Економија

РКЕ: Има интерес за изградба на фотоволтаични електрани

МИА Агенција
Четири лиценци за производство на електрична енергија, од кои три се за фотоволтаични електроцентрали што нема да користат повластена тарифа и произведената струја ќе ја...
Вести Економија

Највреден бренд во светот е Amazon (ВИДЕО)

Слободен печат
Со проценка на вредноста од 315,5 милијарди долари, гигантот за електронска трговија Amazon ја зазема првата позиција на листата BrandZ Top 100 највредни глобални брендови...
Вести Економија

Заев и Анѓушев се пофалија пред германските бизнисмени (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменикот претседателот во Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска на...
Вести Економија

Гувернерката на Конференција на ЕЦБ

Слободен печат
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на првата од двете панел-дискусии на 8. конференција на Европската централна банка (ЕЦБ) за земјите од Централна, Источна...
Вести Економија

УНКТАД: Северна Македонија со најголем раст на странски инвестиции во Западен Балкан

МИА Агенција
Северна Македонија минатата година имаше најголем раст на директни странски инвестиции меѓу државите од Западен Балкан, се наведува во Извештајот за инвестициите во светот во...