Категорија: Економија

Вести Ви Препорачуваме Економија

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

По 9.000 денари еднократна помош  ќе добијат социјалните категории и невработени што остваруваат низок доход, а по 3.000 денари ќе добијат вработени со мали примања,...
Вести Економија

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат
Застојот во светот кој беше предизвикан поради мерките против ширењето на корона вирусот ги отежна економските активности, а владите мораа да трошат билиони долари за...
Вести Економија

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат
Благодарение на инвестирањето во злато последните години, Србија успеа да обезбеди 31,26 тони од овој скапоцен метал и со тоа да го осигура домашниот пазар од...
Вести Економија

Италија ќе добие 170 милијарди евра од средствата на ЕУ фондот

Слободен печат
Средствата што ќе ги добие од Фондот за закрепнување на Европска Унија, Италија првенствено треба да ги користи за решавање на економската криза предизвикана од пандемијата...
Вести Економија

Туризмот на глобално ниво ќе опадне за 70 отсто, но тоа не е се: Во иднина потполно го менува својот модел

Слободен печат
Прогнозите на експертите не им одат во полза на авио – компаниите, тие велат дека луѓето се повеќе ќе го избегнуваат воздушниот сообраќај. – Се...
Вести Економија

Неочекуван раст на залихите во САД ја „поткопа“ цената на нафтата

Слободен печат
Утрово цената на нафтата забележа пад откако податоците на американската нафтена индустрија покажаа изненадувачки голем раст на залихите, што пак ги разниша надежите дека со...
Вести Економија

Игротеките бараат финансиска помош од Владата и датум за повторно отворање

Слободен печат
Финансиска помош за обезбедување средства за хигиена, пролонгирање на поддршката од 14.500 денари и во јуни или разгледување на можноста за еднократна финансиска помош за...
Вести Економија

Нисан од 1 јуни повторно го активира производството во САД

Слободен печат
Јапонскиот производител на автомобили „Нисан” планира повторно да го активира производството во своите американски фабрики, почнувајќи од 1 јуни. „Нисан” повторно ги отвора погоните за...
Вести Економија

Коронавирусот ќе остави 500.000 Италијанци без работа

Слободен печат
Поради кризата со новиот коронавирус, во Италија околу 500.000 луѓе ќе ја загубат работата, а стапката на вработеност во таа земја од периодот пред пандемијата...
Вести Ви Препорачуваме Економија

СКАНДАЛ: „Пошта“ со 10 милиони евра загуба, а седум директори добиле годишен бонус по 5.700 евра!

Весна Дамчевска
Заклучно со 31.12.2018 година АД Пошта има загуба од 10 милиони евра. Но тоа не го спречило ова акционерско друштво да плаќа огромни износи за...