Категорија: Економија

Вести Економија Слајдер

Заев: Во целост е реализирана првата бескаматна кредитна линија КОВИД 1

Слободен печат
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Фејсбук објави дека во целост е реализирана првата бескаматна кредитна линија КОВИД 1, во чии рамки се одобрени 738...
Вести Економија Свет

Кина бара САД да престанат со „неразумното истиснување од пазарот на кинеските компании”

Слободен печат
Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека САД мора да престанат со „неразумното истиснување од пазарот на кинеските компании”, како што е „Хуавеи”. Американската...
Вести Економија

„Фич” и „Стандард и Пурс” го потврдија кредитниот рејтинг на земјава

Слободен печат
Кредитните агенции „Фич” и „Стандард и Пурс” го потврдија уште еднаш кредитниот рејтин на Република Северна Македонија. „Фич” ја оценува земјава со ББ+, но сега...
Вести Економија

Трамп призна дека го загубил интересот за трговски договор со Кина

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека го загубил интересот за склучување американо-кинески трговски договор. На прес конференцијата во Белата куќа Трамп беше прашан зошто...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Владата го усвои ребалансот на буџетот: Вирусот ископа дупка од 743 милиони евра, платите на администрацијата не се чепнаа

Весна Дамчевска
Владата го усвои ребалансот на Буџетот. Таа планира дека годинава ќе собере 11,5 проценти помалку приходи од она што беше планирано со Буџетот за 2020...
Вести Економија

Со ребалансот 82 милиони евра за КОВИД програми, ќе се поддржува потрошувачката и економијата

Слободен печат
Со донесениот ребаланс на Буџетот, 82 милиони евра се предвидени за програми за Ковид-19, а кои ќе бидат насочен и преку разни програми за стимулирање...
Вести Економија

Ангеловска: Капиталните расходи на највисоко ниво во последните 10 години, за нивната реализација нема дилема во Владата

Слободен печат
Капиталните расходи со ребалансот се планирани на ниво од 19,5 милијарди денари и се на највисок износ во последните 10 години, рече минисерката за финансии...
Вести Економија

Со ребалансот Буџетот за годинава проектиран на 3,95 милијарди евра

Слободен печат
Вкупните расходи, со ребалансот на Буџетот за, годинава, што го донесе Владта вчера на седница, е 3,95 милијарди евра и е за 1,4 отсто поголем...
Вести Економија

Економијата во еврозоната со најостар квартален пад од 1995 година

Слободен печат
Според проценките на статистичкиот завод на Европската унија, Евростат, бруто домашниот производ во 19 земји на еврозоната забележал пад од 3,8 отсто на квартално ниво...
Вести Економија

Цената на „црното злато“ порасна на едномесечен максимум

Слободен печат
Цената на нафтата денеска забележа скок за повеќе од три отсто на едномесечен максимум, по сигналите за пораст на побарувачката во Кина, каде рафинериите ја...