3 C
Скопје

Категорија: Економија

Вести Економија Слајдер

ВИДЕО: Од НУК незадоволни од мерките за помош, бараат и враќање на работното време на објектите како што е утврдено со закон

Слободен печат
Владата со донесената прва мерка од петтиот антикризен пакет им подари на „локомотивите“ – членки на Стопанската комора на Македонија 162,4 милиони евра, а на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Кафеаните од денеска работат до 21 часот, угостителите бесни на Владата

Весна Дамчевска
Од денеска рестораните ќе работат до 21 часот. За угостителски објекти на аеродромите, на бензинските пумпи и во хотелите нема ограничување, односно тие ќе работат...
Вести Економија

Суптилна дискриминација на пазарот на трудот: Возраста и искуството не се секогаш предност

Соња Кириџиевска
На пазарот на трудот владее суптилна дискриминација во однос на возраста. Иако во огласите за вработување како услов ретко се наведуваат полот и годините, бидејќи...
Вести Економија Слајдер

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Слободен печат
Според средниот курс на курсна листа на Народна банка на Македонија, еврото денеска изнесува 61.6250 денари, додека американскиот долар вреди 50.9255 денари, британската фунта пак,...
Вести Економија

Хоџа и Нуредини во Анкара: Создаваме можности за нови инвестиции и соработка во областа на одржливо управување со водни ресурси и заштита на шумскиот потенцијал

Слободен печат
Владина делегација предводена од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, денеска во Анкара...
Вести Економија Слајдер

Влада: Ослободување од царини за суровини и репроматеријали за компаниите опфатени со првата мерка од Пакетот 5

Слободен печат
Владата соопшти дека со првата мерка од петтиот пакет компаниите од метало-преработувачката индустрија, металургијата, текстилната и кожарската индустрија се ослободени од царинските давачки во висина...
Вести Економија

„Еко-свест”: Веднаш да започне праведната транзиција на регионите со јаглен

Слободен печат
Во текот на 2020 година, нашата Влада зацрта високи и амбициозни цели во секторите енергија и клима кои ќе биде тешко да се достигнат доколку...
Вести Економија

ССК испорача 15 предлог-мерки до Владата:Да се помогне приватниот сектор да опстане и да ги сочува работните места

Слободен печат
Државната поддршка да се спроведува континуирано, да се дефинираат протоколи за работа на сите дејности и да се обезбеди директна, неповратна помош за превозот, за...
Вести Економија Слајдер

Нова германска инвестиција во ТИРЗ Скопје, за вработените повисоки плати од просечната

Слободен печат
Германската компанија „Ипротекс” ќе инвестира пет милиони евра во Технолошко-развојната зона Скопје од кои само 20 проценти се вложувања во градежниот објект, а останатите 80...
Вести Економија

Анализа на НБ за меѓународната инвестициска позиција на македонската економија и на земјите од регионот

Слободен печат
Структурата на меѓународната инвестициска позиција на македонската економија е поволна, а надворешниот сектор без големи ранливости, се оценува во анализата „Меѓународната инвестициска позиција на земјите...