7.1 C
Скопје

Категорија: Економија

Вести Економија

Димковски: Од среда почнува исплатата на средства за зелена нафта

Слободен печат
Министерот за земјоделство, Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски денеска остварија средба со претставниците на здружението...
Вести Економија

Шеќеринска: Со вистински приоритети и соработка на властите успесите се видливи

Слободен печат
Градиме нова развојна македонска економија и создаваме услови за подобри работни места и повисоки плати, истакна Радмила Шекеринска, носител на кандидатската листа за пратеници од...
Вести Економија

Америка има намера да ја казни Европа преку извозот на пивото

Слободен печат
Извозот на пиво од Европа во САД би можело да биде во потполност прекинат доколку САД ги одобрат новите царини. Ова го изјави генералниот секретар...
Вести Економија

По три месеци утрово полета првиот авион од аеродромот „Орли во Париз

Слободен печат
Аеродромот „Орли“ во Париз е отворен за летови по речиси три месеца откако беше затворен поради пандемијата на коронавирусот. Првиот авион од аеродромот полета рано утринава,...
Вести Економија

Имате ли доволно залихи на тоалетна хартија? Потрошувачите повторно „во паника“

Слободен печат
Синџирите супермаркети во Австралија денеска повторно го ограничија купувањето на одредени артикли поради зголемена побарувачка предизвикана од порастот на бројот на заразени од корона вирусот...
Вести Економија

Рекорден пад од 7 отсто: Австријците оптимисти, се надеваат на кратка рецесија

Слободен печат
Пандемијата од корона вирусот на Австрија до сега и донесе невиден пад на економијата за дури 7 отсто, со рекордна стапка на невработеност и буџетски...
Вести Економија

Лагард гледа црни прогнози: „Се плашам дека ништо не е готово – подготвувајте се за втор бран“

Слободен печат
Еврозоната „веројатно го помина“ најлошиот дел од економската криза предизвикана од пандемијата со корона вирусот, изјави денеска претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард повикувајќи...
Вести Економија

„Најк“ во огромни загуби поради пандемијата

Слободен печат
Компанијата „Најк“, големиот американски производител на спортска опрема во последниот квартал од фискалната 2020 година забележа загуба од 790 милиони долари поради пандемијата предизвикана од...
Вести Економија

Автомат клубовите „АДМИРАЛ“ донираа медицинска опрема вредна 20.000 евра на Општа болница во Гостивар

Во ова неизвесно време кога сите се трудиме да го зачуваме нашето здравје и здравјето на нашите најмили, кога здравствените работници и сите здравствени институции...
Вести Економија

Спасовски: Определба на Владата е да имаме реализација на капитални инвестиции, партиските активности се после 16:30

Слободен печат
Увидите на проекти што ги гради Владата не се поврзани со партиски активности, туку се потврда на владината определба и во време на економска и...