Категорија: Економија

Вести Економија

„Фејсбук“ со одлука половина од своите вработени да работат од дома

Слободен печат
Генералниот директор на „Фејсбук”, Марк Закерберг најави дека очекува дека во следните десет години околу 50 проценти од вработените во компанијата да  работат од дома....
Вести Економија

Во земјата на луксузот и парите дури 70 отсто од компаниите ќе стават клуч на врата

Слободен печат
Запрепастувачки 70 проценти од компаниите во Дубаи очекуваат дека во наредните шест месеци ќе ги затворат своите бизниси, бидејќи пандемијата од Ковид – 19 и...
Вести Економија

Владата ќе одвои 4.5 милиони евра за „зелена нафта“

Слободен печат
Поддршката за земјоделците преку доделувањето на „зелена нафта“ се зголемува од 30 на 50 отсто, а ваквата одлука не е предизборна туку истата е донесена...
Вести Економија

Цената на нафтата повторно „жртва“ на тензиите меѓу САД и Кина

Слободен печат
Цената на „црното злато“ на светските пазари за нафта утрово повторно регистрираше остар пад, а причина за тоа се тензиите на релација САД – Кина....
Вести Економија

Две сценарија за туризмот: И во двете се предвидуваат огромни загуби на работни места

Слободен печат
Доколку епидемијата од корона вирусот би завршила до крајот на 2020 година на туристичките компании ќе им треба и до една година за да може...
Вести Економија

Граѓаните со нереални сметки за струја да поднесат претставка до РКЕ

МИА Агенција
Граѓаните чии сметки за електрична енергија не соодветствуваат со реалната потрошувачка, и истите не се корегирани од ЕВН, можат да поднесат претставка до Регулаторната комисија...
Вести Економија

Намалувањето на ДДВ во Грција, може да донесе и пониски цени

Слободен печат
За авионскиот, бродскиот, автобускиот и јавниот превоз, за кафето и сите безалкохолни пијалоци во кафулињата и угостителските објекти и за билетите за летните кина од...
Вести Економија Слајдер

Јовановиќ: Богатите поставуваат свои луѓе во институциите и преку нив ја контролираат економијата, потребен е прогресивен данок и поместување на парадигмата (ВИДЕО)

Слободен печат
Светската пандемија нанесе силен удар по економиите и моделите врз кои се темелат. Последиците се веројатно пострашни од „големата депресија“ . Гостин во „Утрински брифинг“...
Вести Економија Слајдер

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат
Според средната курсна листа на НБРСМ еврото денеска изнесува 61.6950 денари, додека американскиот долар чини 56.0864 денари, британската фунта пак, изнесува 68.5934 денари....
Вести Економија Слајдер

Костадинов: Овие три пакети вредат половина од тоа што ВМРО-ДПМНЕ го истроши за проектот „Скопје 2014″

Слободен печат
Меѓународни релевантни институции оценуваат дека Република Северна Македонија најдобро ќе се справи со економските последици од здравствената криза. Мерките што ги предлага Владата предводена од...