• Утрински Брифинг

ВИДЕО | Андоновиќ: Српскиот патријарх Порфириј е умерен, флексибилен и без тврди ставови

Четириесет и шестиот српски патријарх Порфириј (секуларно име Првослав Периќ) се смета за релативно умерен црковен великодостојник, за разлика од неговите претходници кои ја обавуваа функцијата поглавар на СПЦ. Овој 61- годишен српски патријарх на оваа позиција дојде по смртта на неговиот претходник Патријархот Иринеј. Порфириј беше избран на позицијата поглавар на СПЦ откако претходно …

ВИДЕО | Андоновиќ: Српскиот патријарх Порфириј е умерен, флексибилен и без тврди ставови Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Пандемијата на ковид стивна, само Северна Кореја пријавува епидемија од големи размери

Пандемијата на ковид, која цели две години го опседнуваше светот, стивна. Вирусот забрзано е тргнат од главниот фокус на светската јавност, пред се откако започна специјалната руска воена операција врз Украина на 24 февруари. Барем таков впечаток се добива откако по двегодишните дневни извештаи за починати и новозаболени од ковид, одеднаш, фокусот се насочи кон …

ВИДЕО | Андоновиќ: Пандемијата на ковид стивна, само Северна Кореја пријавува епидемија од големи размери Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Битка за целосна политичка и воена контрола на Балтикот?

Денеска започнуваат воените вежби на НАТО со кодно име „Еже“, најголеми во историјата на Балтикот. Вежбите ќе се одржат во Естонија во текот на следните две недели и во нив ќе учествуваат 15.000 војници од десет различни земји, вклучувајќи ги Велика Британија, САД, Финска и Шведска. Иако беа планирани долго пред Русија да ја започне …

ВИДЕО | Андоновиќ: Битка за целосна политичка и воена контрола на Балтикот? Read More »

ВИДЕО | Проф. д-р Димитров: ХПВ вакцината и редовните прегледи штитат од гинеколошки карциноми

Македонската асоцијација на гинеколози опстетричари МАГО ја одбележува неделата на женско здравје, со акцент на континуирана едукација за женското здравје и рушење на стигмата и бариерите кои девојчињата и жените ги имаат за репродуктивното и сексуалното  здравје. Проф. д-р Горан Димитров од Гинеколошко акушерската клиника во интервју за Утрински брифинг вели редовните гинеколошки прегледи ја …

ВИДЕО | Проф. д-р Димитров: ХПВ вакцината и редовните прегледи штитат од гинеколошки карциноми Read More »

ВИДЕО | Постхумно ќе бидат одликувани медицинските сестри кои починаа во пандемијата

Апелот за повисока плата на медицинските сестри и повикот за нивно трајно вработување ја одбележува Меѓународната недела на медицински сестри. Одбележувањето започна на петти мај во Битола, денеска продолжува во Прилеп, а ќе заврши во четврток во Скопје, во Градски парк на Школка. – Денот на раѓањето на Флоренс Најтингејл, основоположничката и совеста на медицинските …

ВИДЕО | Постхумно ќе бидат одликувани медицинските сестри кои починаа во пандемијата Read More »

ВИДЕО: Се чека одлука за колку дена ќе се продолжи рокот за полагање проектна задача

Се уште ја чекаме конечната одлука на министерот за образование и наука Јетон Шаќири за колку дена ќе се продолжи рокот за полагање практичниот дел од матурскиот испит, кој поради штрајкот на наставниците не успеаја да го положат околу 1.600 матуранти, рече денеска во Утрински брифинг директорката на Државниот испитен центар, Елизабета Наумовска. –  Полагањето државна …

ВИДЕО: Се чека одлука за колку дена ќе се продолжи рокот за полагање проектна задача Read More »

ВИДЕО: Еколошка акција на 6 мај во Ѓорче Петров

За првпат во Општина Ѓорче Петров на 6 мај ќе се спроведе  еколошка  акција. Акцијата ќе се одвива на  неколку локации во општината, а градоначалникот Александар Стојкоски денеска во Утрински брифинg ги повика граѓаните активно  да земат учество во акцијата. – Со задоволство се приклучивме на поканата на организацијата Мен анд маунтаин, со тоа што …

ВИДЕО: Еколошка акција на 6 мај во Ѓорче Петров Read More »

ВИДЕО: Резервните офицери слават 70 годишен јубилеј

На 29 април Организацијата на резервни офицери на Македонија слави 70 годишен јубилеј. Претседателот на Организацијата, Гоце Георгиев денеска во Утрински брифинг потсети на важноста на резервните офицери и нивното надополнување на АРМ. – Одбележувањето на јубилејот ќе биде во Домот на АРМ во 19 часот а најавено е присуство на претседателите на државата и …

ВИДЕО: Резервните офицери слават 70 годишен јубилеј Read More »

ВИДЕО | Спасовски: Миграцијата, тероризмот и сајберкриминалот постојат и ќе останат, но не нѐ загрозуваат

Од буџетот на Министерството за внатрешни работи реновиран е објектот на познатата „шеста управа“ која се грижи за безбедноста на државните функционери и лица од важност, вели за Утрински брифинг Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи во Владата на РС Македонија. -Во рамки на министерството трошоците се трудиме да ги сведеме на минимум но она …

ВИДЕО | Спасовски: Миграцијата, тероризмот и сајберкриминалот постојат и ќе останат, но не нѐ загрозуваат Read More »

ВИДЕО: Македонците донираат за Украина, првите камиони помош веќе се испратени

Во населбата Даме Груев, во Ѓорче Петров, на улица Шарпланинска број 4 е отворен пункт за собирање на храна, лекови, хигиенски средства и средства за чистење, наменети за настраданото население во Украина. Организаторка на хуманитарната акција е Украинката Татјана Урбанович од украинското здружение „Лесла Украинка“. Таа во интервју за Утрински брифинг вели дека веќе два камиони се …

ВИДЕО: Македонците донираат за Украина, првите камиони помош веќе се испратени Read More »