Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Карачиќ: Ќе играм во полуфиналето, макар и со една нога

Слободен печат
Болната гримаса и тешкото излегување од теренот ги загрижи хрватските навивачи, но и колегите од репрезентацијата. – Нема шанси да го птопуштам полуфиналето. Доколку треба...
Ракомет Спорт

Норвешка ја избра Хрватска, Словенија во полуфиналето против Шпанија

Слободен печат
Со освојувањето на првото место во групата 2, Норвешка во полуфиналето ќе игра против второпласираната од групата 1, Хрватска, додека Словенија ја очекува пресметка со...
Ракомет Спорт

Карачиќ ја торпедира „Фуријата“, но Хрватска остана на второто место

Слободен печат
Поранешниот ракометар на Вардар, Игор Карачиќ, постигна дури 10 гола за Хрватска во дербито на последното коло во групата 1, против Шпанија, но не успеа...
Ракомет Спорт

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат
Иако ги загубија шансите за пласман во полуфиналето, ракометарите на Шведска ја совладаа Унгарија и ја однесоа Норвешка меѓу најдобрите четири селекции во Европа, додека...
Ракомет Спорт

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат
Селекцијата на Норвешка продолжува со фантастичните игри на Европското првенство и иако вчера остана без Магнус Ред, а исто така не игра ниту капитенот и...
Ракомет Спорт

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат
Словенија со 29:24 ја совлада Португалија и ја оправда улогата на фаворит во овој натпревар. Иако Португалците на полувремето имаа минимална предност (14:15), во вториот...
Ракомет Спорт

Германците ја декласираа Австрија

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Германија оствари убедлив триумф од 12 гола разлика против еден од домаќините на Европското првенство, Австрија. Германија славеше со 34:22 над Австрија,...
Ракомет Спорт

Шпанија и Хрватска сигурни, во меѓусебен дуел ќе одлучуваат за првото место

Слободен печат
Актуелниот европски шампион, Шпанија, со убедливи 37:28 ја совлада Белорусија со втората фаза од ЕП, додека Хрватска со минимални 22:21 беше поуспешна од Чешка. Селекцијата...
Ракомет Спорт

Тежок удар за Норвешка: Остана без клучен ракометар

Слободен печат
Првиот фаворит за освојување на титулата на ракометното Европско првенство, Норвешка, остана без еден од најдобрите ракометари, Магнус Абелвик Род. Ракометарот на Фленсбург заработи фрактура...
Ракомет Спорт

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат
Светскиот вицешампион Норвешка останува со максимален ефект на Европското првенство и по петтиот натпревар. Последна жртва на Норвежаните беше Шведска која во рамките на групата...